Bogate archiwum dokumentujące wydarzenia z lat 2000–2019 udostępniło w sieci Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”. Można tam znaleźć m.in. szczegółowe kalendarium imprez tischnerowskich, relacje prasowe, a także linki do materiałów audio i wideo.

 

Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” skupia przede wszystkim szkoły, które przyjęły ks. Józefa Tischnera za swojego patrona, ale też wszystkie osoby zainteresowane tą postacią. Na jego czele stoi młodszy brat ks. Tischnera – Kazimierz. Stowarzyszenie organizuje konferencje dla nauczycieli, rajdy, spotkania i konkursy dla młodzieży, a także Rekolekcje Tischnerowskie (które od niedawna przyjęły formę Tischnerowskich Dni Skupienia). Ta bogata działalność była na bieżąco dokumentowana. Archiwum SDT przekazane zostało do Domu Pamięci ks. prof. Józefa Tischnera w Łopusznej i jest tam dostępne w dwóch formach – papierowej i elektronicznej. Teraz wersja elektroniczna została udostępniona również w Internecie. Można z niej korzystać tutaj.

Archiwum elektroniczne obejmuje:

– wykaz wszystkich materiałów archiwalnych związanych z działalnością SDT (zaproszenia, listy, broszury, relacje prasowe, itp.) oraz dostęp do ich skanów;

– kalendarium najważniejszych wydarzeń związanych z działalnością SDT, Rodziny Szkół Tischnerowskich oraz szeroko pojętego ruchu tischnerowskiego (pod opisem wydarzenia znajdują się odnośniki do wybranych materiałów z nim związanych);

– zestawienie wydarzeń cyklicznych;

– aktualny wykaz Szkół Tischnerowskich;

– wyszukiwarki pozwalające odnaleźć konkretne materiały lub wydarzenia.

Ponadto w formie elektronicznej opracowane zostało także szczegółowe kalendarium oraz wykaz Szkół Tischnerowskich uwzględniający zachodzące zmiany (m.in. wskutek likwidacji gimnazjów). Ze względu na rozbudowaną formę wykazy te nie zostały umieszczone na stronie www, są jednak dostępne (jako pliki xlsx) u administratora strony.

Strona – podkreślmy to raz jeszcze – ma charakter archiwum. Zachęcamy jednak, żeby w wolnej chwili trochę po niej „pobuszować”. Można tam znaleźć mnóstwo bardzo cennych informacji dotyczących tego wszystkiego, co ze spuścizną ks. Tischnera działo się po jego śmierci. Rozmach i zakres działalności Stowarzyszenia „Drogami Tischnera” budzi podziw i szacunek. Warto jej się uważnie przyjrzeć. Tym bardziej, że można tam znaleźć sporo zabawnych ciekawostek. Jak choćby skan zdjęcia… wykonanego przez radar policyjny w Lubniu w dniu 2 grudnia 2017 r. Na zdjęciu widać Kazimierza Tischnera spieszącego się na galę zorganizowaną z okazji przyznania SDT Europejskiej Nagrody Obywatelskiej.

Ponadto odświeżona też została dotychczasowa strona SDT, którą można znaleźć tutaj.

Autorem zdjęcia jest Piotr Fajfer.