„Czy będzie mi kiedyś dane zobaczyć panoramę życia w jego pełni, w całej jego prawdzie, z punktu obserwacyjnego ponad wszelkimi horyzontami, które znam? Innymi słowy: czy ujrzę kiedyś nasz świat >>oczami aniołów<<?”, pyta we wstępie do swojej najnowszej książki wybitny czeski myśliciel. Kolejny tom jego szkiców o wierze, niewierze i wspólnym poszukiwaniu sensu trafia właśnie do księgarń. Nosi tytuł „Teatr dla aniołów. Życie jako religijny eksperyment”.
Myśl o aniołach przypomina nam, że nas ludzki horyzont jest nieuchronnie ograniczony, pisze we wstępie ks. Halík. Prawda, na którą wskazuje religia, jest przede wszystkim sprawą wiary; nie możemy jej dowieść, ale napełnia ona poszukujących tęsknotą i nadzieją, że kiedyś dane nam będzie sięgnąć „poza horyzont tego, co już poznane”. „Ta sama tęsknota pobudza dziś dialog ludzi ponad granicami kultur i religii, inspiruje do wzajemnego korzystania ze skarbnicy różnych dróg duchowych”. W poszukiwaniach tych zbliżają się też coraz bardziej stanowiska wierzących i niewierzących; według czeskiego myśliciela, mają oni dziś do siebie „bliżej niż kiedykolwiek w przeszłości” i ta bliskość „jest szansą dla obu stron i dla naszego wspólnego świata”.
Ks. Halík jest orędownikiem dialogu. „Nie chodzi mi o dialog dla dialogu, niezobowiązującą zabawę znudzonych liberalnych intelektualistów”, ani też o to, by „proponować niewierzącym jakąś pokutną dróżkę do łatwiejszego i niezobowiązującego zdobycia skarbów wiary”. „Tym, co motywuje mnie do dialogu, jest widok otaczającego nas świata. Boję się pychy wiary ignorującej głos krytycznego rozumu, podobnie jak pychy świeckiego rozumu gardzącego duchowym i moralnym orędziem wiary. Dostrzegam w tych dwóch zaślepieniach i jednostronnościach – które oderwane od siebie, nawzajem się atakują, prowokują, a przy tym nie widzą, jak strasznie są do siebie podobne – największe, naprawdę palące niebezpieczeństwo dla naszego świata”.
„Teatr dla aniołów” to trzecia książka ks. Halíka ukazująca się w wydawnictwie Znak (po „Dotknij ran” i „Drzewo ma jeszcze nadzieję”). Wszystkie przełożył Andrzej Babuchowski. Na stronach internetowych Znaku można je teraz zamówić w bardzo atrakcyjnych cenach.