Blisko 700 stron liczyć będzie nowa biografia ks. Józefa Tischnera, którą na jubileusz dwudziestolecia śmierci wybitnego filozofa przygotował Wojciech Bonowicz. Książka ukaże się w Wydawnictwie Znak; można ją już zamawiać.

 

Sama objętość jest już sygnałem, że będzie to książka nowa, znacznie obszerniejsza od wydanej w 2001 roku biografii „Tischner”. „Przez ostatnich dwadzieścia lat dotarłem do wielu nowych materiałów i wysłuchałem opowieści kolejnych świadków”, mówi autor, poeta i publicysta, na co dzień opiekujący się archiwum w Instytucie Myśli Józefa Tischnera. „Liczba śladów, jakie pozostawił Tischner, jest ogromna. Trzeba było dokonać wyboru. Najważniejsze było dla mnie uchwycenie pewnej aury związanej z jego osobą – dobrej energii, jaką wnosił między nas, poczucia humoru, pełnego nadziei spojrzenia na człowieka. Ale chciałem też opisać najważniejsze tematy, które podejmował, i sprawy, w które się angażował. To opowieść o Tischnerze publicznym i prywatnym, ale też o czasach, w których dorastał i tworzył, tak innych od tych, w których dzisiaj żyjemy. Był znakiem nadziei wtedy, kiedy było trudno, tym bardziej dziś jest potrzebny, gdy znów tej nadziei wyglądamy”.

Więcej informacji o tej publikacji pojawi się niebawem. Rocznica śmierci ks. Józefa Tischnera wypada 28 czerwca. Książka trafi do sprzedaży trzy tygodnie wcześniej. Ci, którzy chcieliby ją zamówić jako pierwsi, mogą to już zrobić tutaj.