„Kościół wobec wolności i solidarności” – taki tytuł nosiło spotkanie z ks. Adamem Bonieckim zorganizowane przez Fundację Pogranicze 8 lipca 2018 roku. Zapis tego spotkania można oglądać w internecie.

 

„Dlaczego wstąpiłem do zakonu? Dlatego, że Kościół jawił mi się jako przestrzeń przyzwoitości, wolności, możliwości działania”, mówił podczas tego spotkania ks. Adam Boniecki. „Że cały ten świat poza Kościołem był wówczas najeżony pułapkami”. Rozmowę, które odbyła się przed Dworem Miłoszów w Krasnogrudzie, poprowadził Krzysztof Czyżewski, pisarz i animator działań kulturalnych, laureat Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.  Rozmowa była częścią cyklu spotkań organizowanych przez Fundację Pogranicze w ramach cyklu „Wolność / Solidarność”. „Wszyscy chyba odczuwamy rozdźwięk między tymi pojęciami, tak ważnymi w historii Polski”, powiedział na wstępie Krzysztof Czyżewski. I pytał o to, jak te pojęcia żyją w Kościele.

 

 

Podczas prawie dwuipółgodzinnej rozmowy ks. Adam Boniecki opowiadał o swoich różnych doświadczeniach Kościoła – publicznych i intymnych, złych i dobrych. „Myślę, że ten Kościół – taki, jaki jest, z tym personelem i z tymi rożnymi rzeczami, które nas rażą i drażnią, z tym milczeniem, kiedy czekamy, że coś powie – jednak bardzo szeroko z propozycjami solidarności międzyludzkiej występuje. Hospicja, samotne matki, zajęcie się bezdomnymi. I to wychodzi od ludzi, od księży, którzy mają serca pełne Ewangelii. Jeśli państwo będziecie kiedyś w Strzelcach Opolskich poszukajcie księdza, który nazywa się Józef Krawiec. Wszyscy go tam znają: kapelan więzienia, z dobrej katolickiej rodziny, kochającej się. I nagle znalazł się wśród ludzi, o których powiedział: Ja ich nigdy nie zrozumiem, bo oni mieli inną historię życia niż ja, straszną czasem. Ludzie ci wychodzą z więzienia i nie mają się gdzie podziać, i ten ksiądz zbudował dla nich wspólnotę, szuka pracy, pomaga im wrócić do społeczeństwa. Takie przykłady też są”.

 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. A także do zamawiania i czytania książek ks. Adama Bonieckiego, w tym najnowszej, zatytułowanej „Strefa dobrego zasięgu”. Książki ks. Bonieckiego można zamawiać tutaj

 

Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.