Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera: dla socjologów i wspierających niepełnosprawnych

Strona główna/Bez kategorii/Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera: dla socjologów i wspierających niepełnosprawnych

Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera: dla socjologów i wspierających niepełnosprawnych

Socjolog i historyk idei Paweł Śpiewak, socjolog Michał Łuczewski oraz Stowarzyszenie na rzecz Niepełnosprawnych SPES – to tegoroczni laureaci Nagrody Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera. Prestiżowe wyróżnienie dla wybitnych filozofów, badaczy i działaczy społecznych zostało przyznane już po raz trzynasty.

Od 2001 roku nagroda promuje w Polsce styl myślenia i postawy, łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka. To wartości patrona: ks. Józefa Tischnera. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Jan Nowak Jeziorański, Ryszard Kapuściński, Janina Ochojska, Henryka Krzywonos-Strycharska i Wojciech Jagielski.
– Z roku na rok widzę, że wybór laureatów jest coraz trudniejszy. Dotychczasowe osiągnięcia tegorocznych zwycięzców inspirują nas do codziennego przekuwania słów ks. Tischnera w czyn. Uznaliśmy, że jest to aspekt, który powinniśmy promować – powiedział Przewodniczący Kapituły ks. Adam Boniecki.

Nagrodę już od trzynastu lat fundują: sopocki ubezpieczyciel Grupa Ergo Hestia oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.
– Już po raz trzynasty mamy przyjemność nagrodzić wybitne osobowości, które przybliżają myśl ks. Józefa Tischnera. Cieszymy się, że Ergo Hestia może w ten sposób wesprzeć ambitną debatę publiczną w Polsce – mówi Małgorzata Makulska, wiceprezes Ergo Hestii.

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach. W tym roku kapituła konkursu nagrodziła:

• Pawła Śpiewaka: w kategorii Pisarstwo religijne i filozoficzne, stanowiące kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”
• Michała Łuczewskiego: w kategorii Publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”
• Stowarzyszenie na rzecz Niepełnosprawnych SPES: w kategorii Inicjatywy duszpasterskie i społeczne współtworzące „polski kształt dialogu Kościoła i świata”

Laureaci otrzymają statuetkę zaprojektowaną przez rzeźbiarza Mariana Gromadę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 33.000 zł. Gala wręczenia nagród odbędzie się 24 kwietnia, w pierwszym dniu 13. Dni Tischnerowskich w Krakowie.
W skład jury konkursu wchodzą: przewodniczący ks. Adam Boniecki, Jarosław Gowin, Piotr Śliwicki, Władysław Stróżewski, Łukasz Tischner  i Henryk Woźniakowski.

2013-04-11T16:07:00+00:00 11 kwietnia 2013|Bez kategorii|