W najnowszym numerze „TP” aż siedem stron zajmuje dodatek specjalny, poświęcony Nadzwyczajnym Dniom Tischnerowskim i Nagrodzie Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. Numer jest już w kioskach i salonach prasowych. Zachęcamy do czytania!

 

„Nadzieja raz jeszcze” – takie było hasło Nadzwyczajnych Dni Tischnerowskich i taki jest też przewodni temat dodatku. W otwierającym dodatek wstępniaku Wojciech Bonowicz przypomina myśl Tischnera: „Nasza nadzieja jest taka, jakie jest nasze uczestnictwo. Gdy »wypadamy« z uczestnictwa, tracimy nadzieję”. „Być może spośród wielu wypowiedzi ks. Józefa Tischnera na temat nadziei najbardziej znana jest właśnie ta: nadzieja bierze się z uczestnictwa”, pisze w komentarzu. „Tyle że akurat znaleźliśmy się w czasie, w którym uczestnictwo napotyka na same przeszkody. Nie możemy ot tak wybrać się na spotkanie z przyjaciółmi, na koncert, do teatru. Musieliśmy założyć maski, zza których trudno śpiewać, a jeszcze trudniej posłać komuś uśmiech. Raczej niewielu z nas powiedziałoby, że jest to czas nadziei – dominuje niepokój, obawa o przyszłość, strach o życie”.

A jednak Nadzwyczajne Dni Tischnerowskie zgromadziły ogromną publiczność – w sumie przeszło 140 tysięcy osób. „To dziwne uczucie”, pisze Wojciech Bonowicz, „mimo że pracowaliśmy w izolacji, bez publiczności – takiej oddychającej, klaszczącej i zadającej pytania – dotarliśmy do o wiele większej liczby uczestniczek i uczestników niż zazwyczaj. Oto paradoks naszej sytuacji: zamknięci w czterech ścianach, oddzieleni od siebie, wcale nie »wypadliśmy« z uczestnictwa. Przeciwnie. (…) W bardzo trudnym czasie, gdy pogłębiający się kryzys dotyka i polskiego państwa, i Kościoła w Polsce, gdy społeczeństwo nie wie już, komu wierzyć i w którą stronę się zwrócić, Tischner okazał się »dobrym adresem« i czytelnym znakiem. Znakiem nadziei”.

W dodatku można znaleźć skrócony zapis rozmowy z tegorocznymi laureatami Nagrody Znaku i Hestii im ks. J. Tischnera – Aleksandrą Domańską, Marina Hulią i Robertem Piłatem. Rozmowę, zatytułowaną „Na każdym skwerze tańczący Polacy…”, przeprowadzili ks. Adam Boniecki, Henryk Woźniakowski i Miłosz Puczydłowski. Prócz tego w dodatku znalazła się też relacja z Nadzwyczajnych Dni Tischnerowskich oraz recenzja wydanej ostatnio książki ks. Tischnera „Nadzieja mimo wszystko” pióra Artura Sporniaka.

Zachęcamy do nabycia papierowej wersji „Tygodnika Powszechnego” (nr 49/2020). Więcej informacji o dodatku można znaleźć tutaj.