Zakończona niedawno kolejna edycja Copernicus Festival, odbywająca się wyłącznie w sieci, miała za temat wyobraźnię. Jedna z festiwalowych rozmów, której bohaterem był ks. Michał Heller, poświęcona była roli wyobraźni w religii i nauce.
Jak formułuje się nasza wizja świata i samych siebie? Z jakich elementów ją budujemy? Czy sprzeczności i napięcia między religijnym a naukowym obrazem świata są nieuchronne? Jak sobie z nimi radzimy na co dzień? I jak kształtowały się wyobrażenia samego Michała Hellera o świecie i jego własnym życiu? O to w rozmowie z wybitnym uczonym i myślicielem pytał poeta i publicysta Wojciech Bonowicz.
„W nauce rozróżniamy dwa konteksty – kontekst odkrycia i kontekst uzasadnienia”, mówił m.in. ks. Heller. „I w kontekście odkrycia – czyli tego, jak wymyślamy daną hipotezę, którą chcemy potem testować – wyobraźnia gra rolę dominującą. To jest gra wyobraźni: zestawiamy różne możliwości, kombinujemy. Wreszcie mówimy: o, ta możliwość może doprowadzić do wniosku. Jak my dochodzimy do sformułowania hipotezy, to jest nam zupełnie obojętne – może nam się przyśnić, możemy po pijanemu ją wymyślić – byle tylko potem w kontekście uzasadnienia pominąć już tę wyobraźnię i postępować ściśle metodologicznie. Tak chyba należy rozumieć to powiedzenie Einsteina, że w nauce od wiedzy ważniejsza jest wyobraźnia”.
Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy, którą zarejestrowano w księgarni De Revolutionibus Books & Cafe w Krakowie. Zapis rozmowy jest dostępny tutaj.