„Geniusze są poetami Wszechświata w szczególny sposób. Czasem o tym wiedzą, a czasem nie”, pisze gospodarz odbywającego się w Krakowie Festiwalu Kopernika, ks. Michał Heller. W sobotę 23 maja wybitny filozof i kosmolog wygłosi wykład „Geniusze Wszechświata”, a następnie weźmie udział w debacie zatytułowanej „Koniec geniuszu?”. Zapraszamy do Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie (al. 3 Maja 1).

Ks. Michał Heller to uczony, który – jak podkreślają organizatorzy – „w matematycznych równaniach teorii naukowych potrafi dostrzec dzieła sztuki, a wielkich fizyków uważa za genialnych artystów”. „Geniusze są poetami Wszechświata w szczególny sposób. Czasem o tym wiedzą, a czasem nie”, pisze ks. Heller w artykule „Poezja Wszechświata”, zamieszczonym w specjalnym festiwalowym dodatku do najnowszego „Tygodnika Powszechnego” (nr 21/2015). „Bo genialność nie polega na tym, że się ma jakieś nadzwyczajne natchnienia (lub ambicje?) w stosunku do Wszechświata, lecz na tym, że to Wszechświat wybiera sobie ulubieńca. Wielu pracuje do całkowitego zaparcia się siebie, ale tylko niektórym Wszechświat uchyla rąbka swojej tajemnicy. Jedno jest wszakże pewne: Wszechświat wybiera tylko z grona tych, którzy mieli dosyć odwagi, by wiele lat życia poświęcić na zgłębianie poetyckiego języka, jakim on mówi”.

Wykład ks. Michała Hellera „Geniusze Wszechświata” rozpocznie się o godz. 19 w hallu Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie (al. 3 Maja 1). W tym samym miejscu o godz. 20.30 zacznie się debata „Koniec geniuszu?”, w której – obok prelegenta – udział wezmą: Czesław Nosal, Jerzy Stelmach i Bartosz Brożek, a poprowadzą ją Bartłomiej Kucharzyk i Piotr Urbańczyk. Wstęp na oba wydarzenia jest wolny. Zapraszamy!