„Najpierw są zaczepki. Ale potem okazuje się, że ludzie mają w sobie potrzebę porozmawiania z księdzem, i to wcale nie tylko w pijanym widzie”, mówi ks. Jan Kaczkowski w audycji „Kultowe rozmowy”.

Nagrana w 2014 r. audycja jest dostępna w Internecie. Półgodzinną rozmowę z popularnym duszpasterzem przeprowadziła dziennikarka Katarzyna Marcysiak. Ks. Kaczkowski opowiada nie tylko o tym, jak ludzie reagują na niego jako księdza, ale również o własnej drodze do kapłaństwa, o tym, czy niepełnosprawność jest przeszkodą w przyjęciu święceń, i o tym, jakie obowiązki ma ksiądz wobec innych ludzi.

Ks. Jan Kaczkowski był niezwykle cenionym duszpasterzem, organizatorem i dyrektorem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Wcześniej pracował m.in. jako kapelan domu pomocy społecznej i szpitala oraz katecheta w liceum i zespole szkół ponadgimnazjalnych. Na podstawie rozprawy z teologii moralnej uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych, a ukończywszy studium podyplomowe z bioetyki, został wykładowcą tego przedmiotu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od urodzenia miał lewostronny niedowład i dużą wadę wzroku. Przez ostatnie lata życia zmagał się z chorobą nowotworową, nie zaprzestając równocześnie publicznej aktywności. Zmarł 28 marca 2016 r. w Sopocie.

Na zdjęciu: ks. Kaczkowski podczas uroczystości wręczenia Medalu Św. Jerzego. Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.