„Są ludzie (i nieraz mi o tym mówili), dla których to, że jest ksiądz Adam, przekłada się na to, że również Kościół jest w ich życiu, i że bez niego Kościół nie miałby dla nich konkretnego imienia ani twarzy”, pisze na jubileusz ks. Adama Bonieckiego abp Grzegorz Ryś.
Krótki tekst abp. Rysia można znaleźć w najnowszym „Tygodniku Powszechnym” (30/2019), a także w specjalnym jubileuszowym dodatku, o którym już pisaliśmy na naszej stronie internetowej. W swojej refleksji arcybiskup łódzki zwraca uwagę na to, jakie treści łączą się z imieniem szacownego jubilata. „To imię wrażliwości, która rodzi się z powściągliwości i dystansu (do siebie, do instytucji, do >>niezmiennych<< reguł), ale także z wielkiej umiejętności słuchania i współodczuwania. Jest to też imię stanowczej wierności przekonaniom, połączonej z posłusznym milczeniem. Jest to imię nadziei na lepszy w nieodległej przyszłości Kościół, połączonej z miłością do Kościoła obecnego – takiego, jakim jest, i trwaniem w nim. Księże Adamie, dziękuję!”, kończy abp Ryś.
Ks. Adam Boniecki urodził się w 1934 r. Jest duszpasterzem i dziennikarzem, członkiem Zgromadzenia Księży Marianów (w latach 90. był jego przełożonym generalnym). Święcenia kapłańskie otrzymał w 1960 r. W latach 1961-1964 studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był m.in. duszpasterzem akademickim w kościele św. Anny w Krakowie. Od 1964 r. związany z „Tygodnikiem Powszechnym”. W 1979 r. na życzenie Jana Pawła II został redaktorem naczelnym polskiego wydania „L’Osservatore Romano” i pełnił tę funkcję do 1991 r. Po powrocie do „Tygodnika Powszechnego” został asystentem kościelnym pisma, a po śmierci Jerzego Turowicza (1999) – jego redaktorem naczelnym. Laureat Nagrody im. Dariusza Fikusa za rok 2008 w kategorii „wydawca”. Od 2001 r. jest przewodniczącym kapituły Nagrody Znaku i Hestii im. ks. prof. Józefa Tischnera.
Ks. Adam Boniecki jest autorem licznych artykułów i książek, m.in. „Kalendarium życia Karola Wojtyły”, trzech tomów „Notesu rzymskiego”, rozmów o Janie Pawle II „Zrozumieć papieża” (wraz z Katarzyną Kolendą-Zaleską), tomów felietonów „Lepiej palić fajkę niż czarownice”, „Zakaz palenia” i „Połączenie odebrane”, wspomnień „Abonent chwilowo nieosiągalny” oraz rozważań biblijnych „Powroty z bezdroży”. W ubiegłym roku ukazał się tom „Rozmów o życiu”, które z ks. Bonieckim przeprowadziła dziennikarka „Tygodnika” Anna Goc.
Autorem zdjęcia jest Adam Walanus. Książki ks. Adama Bonieckiego można zamawiać tutaj.