Tadeusz Boruta, ks. Leszek Łysień, Anna Siewierska-Chmaj i Stanisława Trebunia-Staszel – to tylko niektórzy z gości konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” w dn. 11-13 stycznia.

 

Konferencja ma charakter otwarty; od lat uczestniczą w niej nauczyciele ze szkół noszących imię ks. Józefa Tischnera, ale też inne osoby zainteresowane jego myślą i problemami przez niego poruszanymi. Jak zawsze, uczestnicy spotkają się w Ośrodku Wczasowym ,,Nataneal’’ w Łopusznej (ul. Cyrla 62), gdzie przewidziane są też noclegi. Będzie można posłuchać m.in. wykładów malarza i krytyka sztuki Tadeusza Boruty, archeologa Jacka Górskiego, politolożki Anny Siewierskiej-Chmaj czy filozofa i teologa ks. Leszka Łysienia. Nie zabraknie stałych gości łopuszańskich konferencji: Stanisławy Trebuni-Staszel i Wojciecha Bonowicza.

Wykłady zaplanowano w sobotnie i niedzielne przedpołudnia, w pozostałym czasie można będzie m.in. obejrzeć filmy z udziałem ks. Tischnera czy wziąć udział w wieczorze pieśni patriotycznych „Polska jest Ojczyzną”. Nie zabraknie akcentów lokalnych: będzie można posłuchać m.in. opowieści o losach związanego z łopuszańskim dworem Jerzego Lgockiego i jego udziale w walce o niepodległość, a także wykładu „W meandrach patriotyzmu” wieloletniej nauczycielki liceum w Nowym Targu Ludmiły Figiel. Na konferencję zaproszono też laureatkę XII Ogólnopolskiego Konkursu Filozoficzno-Oratorskiego im. ks. Józefa Tischnera  Aleksandrę Zuziak z Ligoty.

Podczas konferencji można będzie kupić książki ks. Tischnera oraz innych autorów. Cena za udział w konferencji z noclegami i wyżywieniem wynosi od 300-345 zł, bez noclegów – 150 zł (w cenie jest m.in. obiad i napoje). Można jeszcze zgłaszać swój udział, mimo iż pierwszy termin zgłoszeń upłynął 14 grudnia. Więcej informacji o programie oraz kartę uczestnictwa można znaleźć tutaj.