Wybitny krakowski duszpasterz, teolog, filozof i publicysta, dominikanin ojciec Jan Andrzej Kłoczowski otrzymał Srebrny Medal „Cracoviae Merenti”. Wyróżnienie wręczono mu podczas uroczystej sesji 4 października.

Medal „Cracoviae Merenti” to najwyższe odznaczenie przyznawane przez Radę Miasta w uznaniu szczególnych zasług dla Krakowa. Medal wręczyli prezydent Jacek Majchrowski i przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider.

„Nie mam najmniejszych wątpliwości, że wypełniamy dziś wolę pokoleń krakowian, którzy zawdzięczają Ojcu Profesorowi solidną formację intelektualną i duchową”, powiedział po wręczeniu wyróżnienia prezydent Jacek Majchrowski (cytujemy za portalem krakow.pl). „Dzieli się z nami mądrym, wnikliwym spojrzeniem na świat, na człowieka i pomaga zrozumieć samych siebie. Posługując się żywą, piękną polszczyzną, uczy języka prawdy. Przywraca słowom i pojęciom ich głębię i znaczenie. Uwalnia je z pułapki uproszczeń”.

Ojciec Jan Andrzej Kłoczowski podkreślił, że otrzymanie medalu „Cracoviae Merenti” to prawdziwy zaszczyt dla kogoś, kto nie urodził się w Krakowie. „Kraków był dla mnie zawsze obecny, tak jak jest obecny w pamięci każdego Polaka”, powiedział laureat. Przybliżył także czasy  swojego dzieciństwa, młodości oraz wspólnoty zakonnej braci dominikanów.

W lipcu br. ojciec Kłoczowski skończył 80 lat. Jest cenionym kaznodzieją, wykładowcą, autorem wielu książek z zakresu filozofii religii i duszpasterstwa. W 2016 roku za całokształt twórczości otrzymał Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera.

Więcej informacji o wydarzeniu oraz filmową relację z uroczystości można znaleźć tutaj. []

Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.