Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach postanowił nadać tytuł doktora honorowego Janinie Ochojskiej-Okońskiej. Uroczystość nadania tytułu odbędzie się w piątek 6 października.

Uroczystość będzie połączona z inauguracją roku akademickiego na ŚUM. Laudację wygłosi prof. Michał Tendera, natomiast Janina Ochojska opowie o „Wyzwaniach pomocy humanitarnej w związku z sytuacją migracyjną na świecie”. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11 w auli a-3 im. prof. dr hab. Witolda Zahorskiego (Katowice-Ligota, ul. Medyków 18).

Janina Ochojska-Okońska jest współfundatorką i prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej. Organizacja ta świadczy pomoc ofiarom katastrof naturalnych i konfliktów zbrojnych na całym świecie. Obecnie pomaga w Sudanie Południowym, Somalii, Syrii, Iraku i na Ukrainie. Specjalizuje się w działaniach zwiększających dostęp do pitnej wody oraz zapewniających bezpieczne schronienie i edukację. Janina Ochojska jest laureatką wielu polskich i międzynarodowych odznaczeń i wyróżnień, m.in. Nagrody Pax Christi (1995), Orderu Kawalera Legii Honorowej przyznawanego przez Prezydenta Republiki Francji (2003), Nagrody Znaku i Hestii im. Ks. J. Tischnera (2006) czy Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski RP (2011).

Więcej informacji o działalności PAH można znaleźć tutaj.