30 sierpnia Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku zaprasza na kolejny wykład z cyklu inspirowanego „Etyką solidarności” Józefa Tischnera. Tym razem gościem ECS będzie kard. Reinhard Marx.

 

Kard. Marx jest doktorem teologii, arcybiskupem Monachium i Fryzyngi, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Niemiec. Teologię i filozofię studiował na uniwersytetach w Paderborn, Paryżu, Münster i Bochum. Święcenia kapłańskie przyjął w 1979 roku. Sprawował funkcję przewodniczącego Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej COMECE (2012–2018). Brał udział w konklawe w 2013 roku, będąc jednym z najmłodszych kardynałów. Był przez publicystów wskazywany jako potencjalny kandydat na urząd. Decyzją papieża Franciszka jest członkiem Rady Kardynałów, grupy dziewięciu doradców, którzy służą mu radą w zarządzaniu Kościołem i w sprawach reformy Kurii Rzymskiej. Zwolennik integracji europejskiej, autor książki „Kapitał. Mowa w obronie człowieka” (2009).

W Gdańsku kard. Marx wygłosi wykład zatytułowany „Solidarność – pojęcie kluczowe dla przyszłości Europy i świata”. Wykład odbędzie w czwartek 30 sierpnia o godz. 17 w Audytorium ECS. Wstęp na to wydarzenie jest wolny, niemniej warto zarejestrować się na stronie organizatora, aby na pewno zostać wpuszczonym na salę.

„Etyka solidarności. Refleksja w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych” to cykl corocznych wykładów publicznych wygłaszanych przez wybitnych myślicieli 30 sierpnia, w przeddzień rocznicy podpisania w 1980 roku porozumienia gdańskiego i narodzin ruchu związkowego solidarność. Tytuł cyklu nawiązuje do słynnego eseju „Etyka solidarności” Józefa Tischnera, najważniejszego filozoficznie dokumentu narodzin Solidarności. Motywem przewodnim wykładów jest refleksja nad przyszłością solidarności i wyzwaniami związanymi z solidarnościowym etosem. Wykłady organizowane są od 2012 r. Do tej pory wygłosili je: ks. Adam Boniecki, Guy Sorman, Gesine Schwan, Michel Weviorka, Shalini Randeria i Michael Sandel.

Cykl jest wspólnym przedsięwzięciem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności Basila Kerskiego. Więcej informacji na temat wykładów z lat ubiegłych oraz wykładu tegorocznego można znaleźć tutaj.

Autorem zdjęcia jest Wojciech Bonowicz.