W niedzielę 27 kwietnia 2014 r. odbędzie się uroczysta kanonizacja dwóch papieży – Jana XXIII i Jana Pawła II. Na dzień kanonizacji wybrano nieprzypadkowo Niedzielę Miłosierdzia. Nas cieszy fakt, że uroczystości odbędą się tuż po zakończeniu 14. Dni Tischnerowskich. W programie Dni na pewno pojawi się temat przyjaźni św. Jana Pawła II i ks. Tischnera.

Kanonizacja zapowiadana była na październik bieżącego roku. Ostatecznie termin jej przełożono o kilka miesięcy, wybierając Niedzielę Miłosierdzia w roku przyszłym. Wybór ten ma znaczenie symboliczne: św. Jan Paweł II bywa nazywany „papieżem miłosierdzia” ze względu na zaangażowanie, z jakim przypominał o orędziu św. Faustyny, a także inspirowanie i wspieranie wielu dzieł, które realizowały miłosierdzie wobec potrzebujących. Św. Jan XXIII z kolei przejdzie do historii jako papież, który zwołał II Sobór Watykański, dając Kościołowi impuls do odnowy. Z soborowej inspiracji wzięło się szereg nowych ruchów w Kościele, z których większość angażuje się w konkretną pomoc ubogim i odrzuconym. Obaj papieże byli ludźmi pogodnymi, obaj też żyli bardzo skromnie. „Urodziłem się biedny, lecz z godnej i skromnej rodziny, i jestem szczęśliwy, że umieram biedny”, napisał w ostatniej woli Jan XXIII. Podobny zapis pojawia się w testamencie Jana Pawła II: „Nie pozostawiam po sobie własności, którą należałoby zadysponować. Rzeczy codziennego użytku, którymi się posługiwałem, proszę rozdać wedle uznania.
Ponieważ 14. Dni Tischnerowskie odbędą się w dniach 23-26 kwietnia, bezpośrednio poprzedzą one uroczystą kanonizację. W związku z tym w programie Dni pojawią się na pewno akcenty papieskie. Ks. Józef Tischner jest autorem kilkudziesięciu artykułów i wywiadów poświęconych nauczaniu Jana Pawła II. Znaczna część z nich została opublikowana w 2005 r. w książce „Idąc przez puste Błonia”. Wydawnictwo Znak rozważa dodruk tej książki z okazji kanonizacji.