Janina Ochojska-Okońska – Człowiekiem Roku 2010

Strona główna/Bez kategorii/Janina Ochojska-Okońska – Człowiekiem Roku 2010

Janina Ochojska-Okońska – Człowiekiem Roku 2010

Janina Ochojska-Okońska i Adam Małysz zostali uhonorowani tytułem Człowieka Roku 2010 przez Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP. O decyzji kapituły poinformował w piątek 4 lutego przewodniczący federacji Kazimierz Barczyk. Uroczystość oficjalnego wręczenia wyróżnień odbędzie się 7 marca.

Kapituła przyznała tytuł Człowieka Roku Janinie Ochojskiej „za szerzenie solidarności międzyludzkiej, która przekracza granice narodów”. Adam Małysz został wyróżniony za to, że „w ostatnich kilkunastu latach dał wiele radości Polakom i umacniał naszą dumę narodową, zwyciężając jako reprezentant Polski na zawodach światowej rangi”. Zaplanowana na 7 marca uroczystość wręczenia tytułów Człowieka Roku zostanie połączona z wręczeniem tytułów Małopolanina Roku, przyznawanych przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski – organizację członkowską federacji – która laurami za 2010 rok uhonorowała Annę Dymną i kard. Kazimierza Nycza.
Janina Ochojska-Okońska, założycielka i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, za swoją działalność została już uhonorowana wieloma nagrodami krajowymi i zagranicznymi, m.in. Legią Honorową, Nagrodą Jana Karskiego, Medalem św. Jerzego, Nagrodą Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera oraz Nagrodą PAU im. Erazma i Anny Jerzmanowskich.
Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP jest największą organizacją samorządu terytorialnego w Polsce. Zrzesza 20 regionalnych związków i stowarzyszeń, które skupiają łącznie około 1000 gmin i powiatów oraz instytucji wspierających samorządność. W poprzednich latach tytułami Człowieka Roku Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP nagradzani byli m.in. Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Władysław Bartoszewski, Jan Nowak-Jeziorański, Ryszard Kaczorowski i kard. Stanisław Dziwisz.

2011-02-08T15:41:00+00:00 8 lutego 2011|Bez kategorii|