Instytutu Nauk o Człowieku otrzyma wsparcie polskiego rządu

Strona główna/Bez kategorii/Instytutu Nauk o Człowieku otrzyma wsparcie polskiego rządu

Instytutu Nauk o Człowieku otrzyma wsparcie polskiego rządu

W ubiegłym tygodniu na rządowym blogu minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej pojawiła się informacja o planowanym podpisaniu umowy z rządem Austrii w sprawie finansowania wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. „To wypełnienie testamentu prof. Krzysztofa Michalskiego”, napisała pani minister, przypominając, że zmarły w ubiegłym roku rektor tej instytucji zabiegał o to wsparcie.

Instytut Nauk o Człowieku (Institut für die Wissenschaften dem Menschen – IWM) został założony na początku lat 80. przez trójkę filozofów: Hansa-Georga Gadamera, Krzysztofa Michalskiego i ks. Józefa Tischnera. W ten sposób powstało unikalne miejsce spotkań intelektualistów i uczonych z różnych stron Europy i świata. Przedsięwzięciu temu patronował Jan Paweł II, a środki na działalność pozyskano m.in. od finansisty George`a Sorosa.
„Tak jak przed transformacją, tak i dziś Instytut Nauk o Człowieku realizuje ambitne projekty badawcze w naukach humanistycznych i społecznych”, napisała na swojej stronie minister Kudrycka. „Nieustannie zabiega o dobry dialog dla przyszłości Europy. Przyznaje młodym badaczom liczne stypendia – wśród nich te im. ks. Józefa Tischnera czy Bronisława Geremka. Z Instytutem związani są znakomici uczeni, publicyści i politycy, m.in. Timothy Garton Ash, Joschka Fischer, Jerzy Szacki czy Timothy Snyder.
Profesor Krzysztof Michalski w czasie jednego z naszych ostatnich spotkań w Ministerstwie Nauki zabiegał o to, by Instytut mógł zyskać stabilne finansowanie. – Po to, by dorobek Instytutu, nasze wartości, mogło rozwijać młode pokolenie humanistów – przekonywał.
Cieszę się, że Premier Donald Tusk podpisał właśnie zgodę na rozpoczęcie negocjacji pomiędzy ministrami nauki Polski i Austrii. Oba państwa podpiszą umowę, w której zobowiązują się do wyłożenia 750 tysięcy euro na działalność Instytutu Nauk o Człowieku w latach 2014–2016. Dzięki tym środkom możliwa będzie organizacja debat, konferencji i spotkań, ale nade wszystko sfinansowanie stypendiów dla studentów i doktorantów z całej Polski, podejmujących badania humanistyczne i społeczne, pomagające lepiej rozumieć współczesne zjawiska polityczne, społeczne i gospodarcze”.
Pani minister wyraziła nadzieję, że z przeznaczonych na IWM środków uda się także sfinansować nowe stypendia, noszące imię Krzysztofa Michalskiego. „Oby trafiły do młodych badaczy, którzy – tak jak On – swoją wiedzą i badaniami naukowymi wspierają ideę człowieka w nowoczesnym społeczeństwie – otwartego i tolerancyjnego, potrafiącego zasypywać społeczne podziały w najskuteczniejszy sposób: mądrą, spokojną, naukową debatą”.

2013-09-23T12:30:00+00:00 23 września 2013|Bez kategorii|