Od spotkania z Wojciechem Bonowiczem rozpoczną się 9 marca I Kieleckie Dni Tischnerowskie. Potrwają trzy tygodnie. Gośćmi imprezy będą też ks. Adam Boniecki i Kazimierz Tischner. Zaplanowano głośna lekturę tekstów ks. Tischnera, wystawy i pokazy filmów. Organizatorem Dni jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

I Kieleckie Dni Tischnerowskie odbędą się pod hasłem: „Tischner i cała reszta”. Spotkania z gośćmi odbywać się będą w siedzibie Instytutu Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach (Planty 7). Jak podkreślają organizatorzy, w tym szczególnym miejscu, naznaczonym przez wydarzenia zwane „pogromem kieleckim”, „najdobitniej zabrzmi Tischnerowski sposób myślenia i postawa, łączące w sobie odwagę i wrażliwość na twarz drugiego”.

Oto szczegółowy program:

9 marca (środa), godz. 18
Spotkanie z Wojciechem Bonowiczem, autorem książek „Tischner” i „Kapelusz na wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze”

17 marca (czwartek), godz. 19
Spotkanie z ks. Adamem Bonieckim, redaktorem-seniorem „Tygodnika Powszechnego”

30 marca (środa), o godz. 17
Spotkanie z Kazimierzem Tischnerem, bratem księdza profesora

Ponadto w Wielki Poniedziałek (21 marca), w ramach „Rekolekcji Tischnerowskich”, teksty nieznanych kazań ks. Tischnera przybliżą kieleccy aktorzy, a w Wielką Środę (23 marca) obejrzeć będzie można wybrane odcinki telewizyjnego cyklu rozmów „Tischner czyta katechizm”.

I Kieleckim Dniom Tischnerowskim towarzyszyć będą dwie wystawy: „Odwaga myślenia”, prezentowana na ul. Sienkiewicza przy Ławeczce Karskiego, a użyczona przez Instytut Myśli Józefa Tischnera, oraz „Drogami Tischnera”, eksponowana w Instytucie Kultury Spotkani i Dialogu, a zawierająca m.in. osobiste książkowe dedykacje ks. Tischnera.

W trakcie trwania imprezy będzie możliwość zakupienia książek Tischnera i o Tischnerze opublikowanych przez Wydawnictwo Znak oraz płyt, audiobooków i specjalnych wydań „Tygodnika Powszechnego”, który jest patronem medialnym Dni.

Organizatorem I Kieleckich Dni Tischnerowskich jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, a finansowo imprezę wsparł Urząd Miasta w Kielcach. Więcej informacji o działalności stowarzyszenia można znaleźć tutaj.