„Homo sovieticus” do posłuchania

Strona główna/Aktualności, Publikacje/„Homo sovieticus” do posłuchania

„Homo sovieticus” do posłuchania

Na kanale You Tube można posłuchać esejów ks. Józefa Tischnera, których tematem jest „homo sovieticus”.

 

Teksty te wywołały na początku lat 90. spore poruszenie. Tischner zapraszał do refleksji nad tym, w jaki sposób dziedzictwo komunizmu odcisnęło się w ludzkich duszach: wpłynęło na ich wybory, sposoby reagowania i hierarchię wartości w świecie, w którym zapanowała wolność. „Wyobraźmy sobie” pisał m.in. Tischner, „że przychodzi dzień wyborów. Homo sovieticus staje wobec albo-albo: albo byt określi jego świadomość, albo świadomość określi jego byt. Co zrobi? Wybierze na zasadzie odwetu. W imię doznanej krzywdy, przeżytego poniżenia, utraty miejsca w świecie polityki i zagrożenia utratą pracy powie >>nie!<<. Aktem swym zaneguje dobro wspólne. Homo sovieticus nie zna różnicy między swym własnym interesem a dobrem wspólnym. I dlatego może podpalić katedrę, byle sobie przy tym ogniu usmażyć jajecznicę.”

Pod pojęciem „człowieka sowieckiego” autor nie opisywał konkretnych ludzi, lecz pewien fenomen, którego elementów każdy powinien poszukać w sobie. Sam Tischner twierdził, że i w nim są jakieś pozostałości dawnego świata. „Nie sposób wejść w rzekę i się nie zamoczyć”, pisał.

Nagrania dokonano dla potrzeb Polskiego Związku Niewidomych. Trwa ono ponad 4 godziny. Można go posłuchać tutaj.

Eseje, czytane przez lektora, są częścią książki „Etyka solidarności oraz Homo sovieticus”, której najnowsze wydanie można nabyć tutaj.

2018-06-25T14:57:47+00:00 25 czerwca 2018|Aktualności, Publikacje|