„Kosmiczny dramat. Mój prywatny scenariusz” – to temat niezwykłego spotkania dwóch wybitnych osobowości: ks. prof. Michała Hellera, kosmologa, filozofa i teologa, oraz prof. Krzysztofa Zanussiego, reżysera filmowego, scenarzysty, fizyka i filozofa. Spotkanie odbędzie się w środę 25 listopada o godz. 17 w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie; aby wziąć w nim udział, trzeba się wcześniej zarejestrować na stronie internetowej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, która jest jego organizatorem.

Krzysztof Zanussi w książce Strategie życia pisze: „A wymawiamy przecież jeszcze bardziej ryzykowne słowo >>wieczność<<. Życie po życiu jest poza czasem. Nie widać, by dziś teolog zajmował się tym od strony logiki, szukał sformułowań, odpowiedzi na pytania ostateczne, które dotyczą tego, co jest poza czasem i przestrzenią. One leżą (same odpowiedzi) poza czasem i przestrzenią. Ale tu w teologii jest prawie kompletne milczenie i dlatego młodzież ma poczucie, że religia operuje myśleniem z innej epoki, jest wiarą babci i dziadka, a przecież to jest błąd. Chciałoby się, żeby instrumentarium tych dzisiejszych nauk pomogło nam zrozumieć to, co innym, prostszym językiem do pasterzy i rzemieślników mówił w Galilei człowiek imieniem Jezus dwa tysiące lat temu”.

„Pragnę podjąć wyzwanie Krzysztofa Zanussiego. A nawet więcej, bo nie tylko to, co >>człowiek imieniem Jezus<< mówił dwa tysiące lat temu, trzeba przełożyć na język kształtowany przez dzisiejsze nauki, lecz również samo >>wydarzenie Jezusa<< trzeba umieścić w kosmicznej perspektywie, w której jeśli jeszcze nie zawsze myślimy, to tylko dlatego, że sami nie nadążamy za współczesnością”, odpowiada ks. prof. Michał Heller.

Spotkanie odbędzie się w ramach obchodów jubileuszu 20-lecia Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w środę 25 listopada o godz. 17 w Filharmonii Podkarpackiej. (ul. F. Chopina 30). Wstęp jest wolny, ale aby wziąć udział w spotkaniu należy zarezerwować bilet na stronie www.wsiz.rzeszow.pl/debata.

Pełna relacja ze spotkania dostępna będzie w internecie na stronach na stronie www.20lat.wsiz.pl oraz www.wsiz.rzeszow.pl.