Grand Press „za wymowne milczenie”

Strona główna/Aktualności/Grand Press „za wymowne milczenie”

Grand Press „za wymowne milczenie”

„Za udowodnienie, że milczenie jednego dziennikarza może być bardziej wymowne niż wrzawa wielu mediów, za mądrość rzeczywistą, która nie poddaje się niemądrym okolicznościom oraz za dobry styl i humor, który pozwala znosić brak stylu” – tak brzmi uzasadnienie Grand Pressu XX-lecia, przyznanego ks. Adamowi Bonieckiemu.

Ksiądz redaktor należy do zgromadzenia księży marianów. Od lat 60. związany jest z „Tygodnikiem Powszechnym”, dokąd skierował go do pracy abp Karol Wojtyła. W 1979 na prośbę papieża Jana Pawła II objął funkcję redaktora naczelnego polskiej edycji „L`Osservatore Romano” i pełnił ją przez 11 lat. W latach 1999-2011 był redaktorem naczelnym „Tygodnika”. Jest autorem kilkunastu książek, m.in. zbiorów felietonów „Lepiej palić fajkę niż czarownice” i „Zakaz palenia” oraz tomu wspomnień „Abonent chwilowo nieosiągalny”. Przewodniczy jury Nagrody Znaku i Hestii im ks. J. Tischnera. Chętnie proszony przez dziennikarzy o komentarz do różnych wydarzeń, w listopadzie 2011 roku został przez swoich zakonnych zwierzchników obłożony zakazem wypowiadania się w mediach innych niż „Tygodnik Powszechny”. Zakaz dotąd nie został zniesiony ani złagodzony.
Grand Press to doroczna nagroda wręczana od 1997 roku przez miesięcznik „Press” najlepszym polskim dziennikarzom pracującym w prasie, radiu, telewizji i portalach internetowych. Przyznaje się ją w rożnych kategoriach, z których najbardziej prestiżową jest tytuł Dziennikarza Roku. W tym roku jury postanowiło przyznać ów tytuł Biance Mikołajewskiej, wicenaczelnej i szefowej zespołu śledczego portalu Oko.press. Ponadto w związku z dwudziestą edycją Grand Press zdecydowano o przyznaniu specjalnego wyróżnienia dla najlepszego dziennikarza XX-lecia. Ten tytuł przypadł redaktorowi seniorowi „Tygodnika Powszechnego”.
„Możemy się spierać, możemy protestować, nawet walczyć. Tylko żebyśmy nigdy nie dali się wpuścić w proces odczłowieczania przeciwnika”, mówił ks. Adam Boniecki podczas gali finałowej, która odbyła się 13 grudnia. Krótką relację z tego wydarzenia można obejrzeć tutaj.

Księdzu Redaktorowi serdecznie gratulujemy!

Zainteresowanych jego książkami zapraszamy tutaj.

 

2017-04-09T10:18:25+00:00 21 grudnia 2016|Aktualności|