„Za udowodnienie, że milczenie jednego dziennikarza może być bardziej wymowne niż wrzawa wielu mediów, za mądrość rzeczywistą, która nie poddaje się niemądrym okolicznościom oraz za dobry styl i humor, który pozwala znosić brak stylu” – tak brzmi uzasadnienie Grand Pressu XX-lecia, przyznanego ks. Adamowi Bonieckiemu.

Ksiądz redaktor należy do zgromadzenia księży marianów. Od lat 60. związany jest z „Tygodnikiem Powszechnym”, dokąd skierował go do pracy abp Karol Wojtyła. W 1979 na prośbę papieża Jana Pawła II objął funkcję redaktora naczelnego polskiej edycji „L`Osservatore Romano” i pełnił ją przez 11 lat. W latach 1999-2011 był redaktorem naczelnym „Tygodnika”. Jest autorem kilkunastu książek, m.in. zbiorów felietonów „Lepiej palić fajkę niż czarownice” i „Zakaz palenia” oraz tomu wspomnień „Abonent chwilowo nieosiągalny”. Przewodniczy jury Nagrody Znaku i Hestii im ks. J. Tischnera. Chętnie proszony przez dziennikarzy o komentarz do różnych wydarzeń, w listopadzie 2011 roku został przez swoich zakonnych zwierzchników obłożony zakazem wypowiadania się w mediach innych niż „Tygodnik Powszechny”. Zakaz dotąd nie został zniesiony ani złagodzony.
Grand Press to doroczna nagroda wręczana od 1997 roku przez miesięcznik „Press” najlepszym polskim dziennikarzom pracującym w prasie, radiu, telewizji i portalach internetowych. Przyznaje się ją w rożnych kategoriach, z których najbardziej prestiżową jest tytuł Dziennikarza Roku. W tym roku jury postanowiło przyznać ów tytuł Biance Mikołajewskiej, wicenaczelnej i szefowej zespołu śledczego portalu Oko.press. Ponadto w związku z dwudziestą edycją Grand Press zdecydowano o przyznaniu specjalnego wyróżnienia dla najlepszego dziennikarza XX-lecia. Ten tytuł przypadł redaktorowi seniorowi „Tygodnika Powszechnego”.
„Możemy się spierać, możemy protestować, nawet walczyć. Tylko żebyśmy nigdy nie dali się wpuścić w proces odczłowieczania przeciwnika”, mówił ks. Adam Boniecki podczas gali finałowej, która odbyła się 13 grudnia. Krótką relację z tego wydarzenia można obejrzeć tutaj.

Księdzu Redaktorowi serdecznie gratulujemy!

Zainteresowanych jego książkami zapraszamy tutaj.