Krakowska redakcja „Gazety Wyborczej” zorganizowała plebiscyt na najważniejszą postać i najważniejsze wydarzenie ostatniego 25-lecia w Krakowie. Głosować można do 3 lutego. Na liście kandydatur jest m.in. ks. Józef Tischner. Oddać głos może każdy – dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w tym plebiscycie!

By oddać ważny głos, należy wytypować nie więcej niż trzy najważniejsze wydarzenia i nie więcej niż trzy najważniejsze postacie. Głosować można do 3 lutego 2014 r. na dwa sposoby: przez specjalny formularz na stronie internetowej „Gazety” (krakow.gazeta.pl ) oraz poprzez kupony drukowane w krakowskim wydaniu „Gazety Wyborczej” (te można dostarczyć do naszej redakcji osobiście lub pocztą – ul. Szewska 5, 31-009 Kraków). Uwaga! Jedna osoba może zagłosować tylko raz! Z udziału w plebiscycie wyłączone zostaną kolejne zgłoszenia wysłane przez jedną osobę lub wypełnione w sposób wskazujący na oddanie głosu przez tę samą osobę więcej niż raz (pełny regulamin plebiscytu jest do wglądu także w siedzibie redakcji).
Ks. Józef Tischner nie pojawił się na pierwszej liście kandydatur przygotowanej przez redaktorów „Gazety”. Upomnieli się jednak o niego czytelnicy. Teraz na ostatecznej liście, obejmującej 25 osób, znalazł się m.in. obok ks. Adama Bonieckiego, Anny Dymnej, Janiny Ochojskiej, Andrzeja Szczeklika czy Jacka Woźniakowskiego. „Nie ma na naszej liście Jana Pawła II. To bez wątpienia najwybitniejszy i najbardziej znany krakowianin na świecie, nie tylko ostatniego ćwierćwiecza. Postać innej rangi! Trudno go zestawiać w plebiscycie”, tłumaczą organizatorzy. Są za to kardynałowie Stanisław Dziwisz i Franciszek Macharski, liczni twórcy kultury – od Czesława Miłosza do Marcina Świetlickiego – politycy i sportowcy.
Zachęcamy do tego, żeby wziąć udział w głosowaniu. Nie podpowiadamy, kogo jeszcze – obok ks. Tischnera – wskazać ani jakie wybrać wydarzenie. Ważne, że autor „Etyki solidarności”, związany z Krakowem od czasu studiów aż do samego końca, pojawił się w tym plebiscycie – i to pojawił się dzięki głosom czytelników.
W zamian za udział w plebiscycie chętni mogą otrzymać e-book Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki „Andrzej Wajda. Podejrzany”. Głosować można tutaj.