Wykład ks. Michała Hellera zatytułowany „Filozofia przypadku” został wygłoszony podczas pierwszej edycji Festiwalu Kopernika w maju 2014 roku. Jest to filozoficzna refleksja nad przypadkiem oparta na wiedzy, jaką daje kosmologia. W marcu br. Michał Heller obchodzić będzie 80. urodziny.

Ks. Michał Heller – filozof i kosmolog – jest bardzo cenionym wykładowcą, m.in. ze względu na łatwość, z jaką porusza się w rożnych dziedzinach wiedzy. Jego wykład poświęcony przypadkowi łączy w sobie różne dyscypliny, ale ma przede wszystkim charakter refleksji filozoficznej. Niemniej spotykają się w nim i filozofia, i kosmologia, i historia nauki, a nawet do pewnego stopnia teologia. Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania tego niezwykle przystępnego wykładu i jednocześnie do lektury książki „Filozofia przypadku. Kosmiczna fuga z preludium i kodą”, która rozwija i pogłębia wątki zasygnalizowane w wykładzie.

Zapis wykładu został przygotowany przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Można go obejrzeć tutaj.

Książkę Michała Hellera „Filozofia przypadku” można zamówić tutaj.