Hans-Georg Gadamer, jeden z najwybitniejszych filozofów XX wieku, do tej pory był w Polsce znany jako przedstawiciel hermeneutyki filozoficznej, krytyk kultury i wnikliwy interpretator poezji. Książka, która właśnie się ukazała, pokazuje inne jeszcze oblicze autora „Prawdy i metody”. Tom zatytułowany „O skrytości zdrowia” zawiera trzynaście esejów poświęconych przemianom medycyny oraz zmieniającym się wraz z nią znaczeniom takich pojęć jak „pacjent”, „zdrowie” i „choroba”.

Zmarły w 2002 roku Gadamer uważany jest przez wielu za ostatniego z wielkich filozofów ubiegłego stulecia. Warto przypomnieć, że był on – obok Krzysztofa Michalskiego i ks. Józefa Tischnera – jednym ze współtwórców Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Przez wiele lat przewodniczył jego Radzie Naukowej, brał także udział w kolokwiach organizowanych przez Instytut w Castel Gandolfo.
W opublikowanej właśnie książce filozof zwraca uwagę na to, jak w miarę postępu technologicznego zmienia się nasze rozumienie siebie, w tym również – naszego ciała. Jednocześnie podkreśla, jak ważne jest, aby uświadomić sobie, że postęp ten ma swoje granice, i że równie istotną rolę w procesie zdrowienia odgrywa nasza samowiedza. Książkę przetłumaczył profesor Andrzej Przyłębski, były uczeń Gadamera i znawca jego filozofii. Można ją zamówić tutaj.