Wykłady Gregory`ego Chaitina, Stefana Chwina, ks. Michała Hellera i Semira Zekiego, dyskusje o pięknie jako kryterium prawdy i jako dowodzie na istnienie Boga, spotkania z ks. Zbigniewem Lianą i Karolem Tarnowskim – oto niektóre punkty programu tegorocznego Festiwalu Kopernika w Krakowie.
W środę 18 maja o godz. 20.30 w Muzeum Narodowym (al. 3 Maja 1) rozpocznie się debata zatytułowana „Piękno jako kryterium Prawdy”. Wezmą w niej udział Julian Barbour, Gregory Chaitin, Virginia Chaitin oraz Michał Heller, a poprowadzi ją Łukasz Lamża.
W czwartek 19 maja o godz. 14 w ramach cyklu „Dwie Księgi” Zbigniew Liana zaprezentuje minibook „Giordano Bruno. Męczennik nauki czy szarlatan?”. Rozmowę, która rozpocznie się o godz. 14 w kawiarni „De Revolutionibus” (ul. Bracka 14), poprowadzi Piotr Urbańczyk. Tego samego dnia o godz. 19 w Muzeum Narodowym matematyk i informatyk Gregory Chaitin wygłosi wykład „Beauty in physics, mathematics and biology” (wykład – jak wszystkie wystąpienia gości zagranicznych – będzie tłumaczony symultanicznie).
W piątek 20 maja o gody. 17 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” (ul. Konopnickiej 26) zaplanowano dyskusję zatytułowaną „Ikony. Piękno jako dowód na istnienie Boga”. W rozmowie „o subtelnym języku sztuki sakralnej prawosławia i jej transcendentnalnym wymiarze” udział wezmą Michał Klinger, Witali Michalczuk, Łukasz Hajduczenia, ks. dr Henryk Paprocki i dr Łukasz Lenkiewicz, a poprowadzi ją Anna Gełdon. Tego samego dnia w Muzeum Narodowym pisarz Stefan Chwin wygłosi Wykład Lemowski: „Czy piękno jest po stronie dobra i wolności? Wokół wiersza >>Potęga smaku<< Zbigniewa Herberta”. Początek o godz. 19. po wykładzie zaplanowano spotkanie z angielskim pisarzem Johnem Banville`em, które poprowadzi Grzegorz Jankowicz.
Sobota 21 maja rozpocznie się od „Śniadania mistrzów” z udziałem filozofa Karola Tarnowskiego, którego odpytywać będzie Wojciech Bonowicz. „Śniadanie…” rozpocznie się o godz. 10 w księgarni „De Revolutionibus”. Wieczorem kolejne wystąpienie jednego z gości głównych festiwalu: o godz. 19 w Muzeum Narodowym Semir Zeki, pionier neuroestetyki, wygłosi wykład „The neurobiology of aesthetic experiences and the significance of beauty”.
Dzień później – w niedzielę 22 maja – w tym samym miejscu i o tej samej porze gospodarz festiwalu ks. Michał Heller wygłosi wykład „Geometryczne piękno Wszechświata”. Po wykładzie zaplanowano dyskusję zatytułowaną „Pochwala niedoskonałości”, w którym obok ks. Hellera udział wezmą Bartosz Brożek oraz Dominika Dudek. Rozmowę poprowadzą Bartłomiej Kucharzyk i Łukasz Kwiatek.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Więcej informacji o programie można znaleźć tutaj.