Z ciekawą inicjatywą wystąpiło warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II: w czwartek 12 września rozpoczyna cykl otwartych debat w ramach „Dziedzińca dialogu”. Tytuł pierwszej brzmi: „Przestrzenie dialogu. Czy umiemy rozmawiać?”. W debacie udział wezmą ks. Andrzej Draguła, Antoni Libera, Zofia Rosińska i Zuzanna Radzik, a poprowadzi ją Krzysztof Dorosz.
O deficycie dialogu mówi się ostatnio w Polsce sporo. Jakie są warunki prowadzenia dialogu? Jakie postawy uczestników rozmowy są potrzebne? Czym są areopagi współczesności? Jak wierzący i niewierzący mogą inspirować się w poszukiwaniu prawdy? Na te i podobne pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy pierwszej debaty. Odbędzie się ona 12 września o g. 18 w lokalu CMJPII „1Piętro” (ul. Foksal 11).
Ks. Andrzej Draguła to teolog i publicysta, kierownik Katedry Teologii Pastoralnej, Liturgiki i Homiletyki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, współpracujący głównie z „Więzią” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Antoni Libera to pisarz, reżyser i tłumacz, autor m.in. głośnej powieści „Madame” oraz znawca twórczości Samuela Becketta. Zofia Rosińska jest kierownikiem Zakładu Filozofii Kultury w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego; zajmuje się antropologią, filozofią kultury oraz problemami na styku filozofii i psychologii. Wreszcie Zuzanna Radzik to teolożka zajmująca się relacjami chrześcijańsko-żydowskimi, publicystka „Tygodnika Powszechnego” i członkini zarządu Fundacji Forum Dialogu Między Narodami.
Kolejne debaty odbędą się w odstępach tygodniowych. Ich tematy to kolejno: „Czy święty może być supermanem? O dialogu sacrum z popkulturą” (19 września), „Miłosny wymiar solidarności?” (26 września), „Pogaństwo. Istnieje i dzieli?” (3 października).
Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny. Zapraszamy!