„Homo polacus. Eseje o polskiej duszy” – taki tytuł nosi książka Piotra Augustyniaka, o której 7 marca będą dyskutować goście kolejnego „Poniedziałku z Tischnerem”. Oprócz autora udział w dyskusji zapowiedzieli filozofowie Łukasz Kołoczek, Dobrosław Kot i Zbigniew Stawrowski. Książka – w której znalazły się m.in. dwa rozdziały poświęcone myśli ks. Józefa Tischnera – ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

Piotr Augustyniak to filozof i eseista, autor książek poświęconych m.in. myśli Mistrza Eckharta. W swoich esejach, zebranych w tomie „Homo polacus”, pisze o polskiej duszy, w której – jego zdaniem – „wielki potencjał splata się z wewnętrzną, paraliżującą niemożnością”, i o tym, jak widzieli ją wybitni polscy intelektualiści. Tytułowe określenie zaczerpnięte zostało z pism Andrzeja Bobkowskiego, ale partnerami rozmowy prowadzonej przez Augustyniaka są też m.in. Stanisław Brzozowski, Witold Gombrowicz, Zbigniew Herbert, Jan Józef Szczepański czy Józef Tischner.

Dyskusja rozpocznie się o godz. 18 w siedzibie Instytutu Myśli Józefa Tischnera (ul. Sławkowska 14, I piętro). Zapraszamy!

Książkę „Homo polacus” – z atrakcyjnym rabatem – można zamówić tutaj.