Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem poinformowało, że od soboty 23 maja ponownie otwarta została dla zwiedzających jego filia – dwór w Łopusznej. Można go zwiedzać od środy do niedzieli w godzinach od 10 do 16.

 

Odwiedzający muszą przestrzegać przepisów sanitarnych obowiązujących w okresie pandemii, m.in. nosić maseczki i dezynfekować ręce oraz zwiedzać obiekt pojedynczo lub w niewielkich grupach. Pierwszeństwo w zwiedzaniu będą mieli ci, którzy dokonają rezerwacji telefonicznej pod numerem 18 201 22 63.

Drewniany dwór w Łopusznej wzniesiony został pod koniec XVIII wieku, a przebudowany – sto lat później. Jest to niezwykle cenny obiekt, który przetrwał liczne historyczne burze, a w dodatku w jego otoczeniu zachowały się liczne zabudowania gospodarcze. Dzięki temu można sobie wyobrazić, jak wyglądało życie dawnej szlachty (we dworze mieszkały rodziny Lisickich, Tetmajerów i Lgockich), ale też będących u niej na służbie chłopów.

Dwór był jednym z ważnych miejsc w biografii ks. Józefa Tischnera, który często odwiedzał go jako dziecko i nastolatek. Z dworem związana jest jedna z ważnych lektur jego dzieciństwa – „Dziennik podróży do Tatrów” Seweryna Goszczyńskiego, który był gościem Tetmajerów po upadku powstania listopadowego. Ponieważ w ostatnich dniach niektórzy znów ruszyli śladami ks. Tischnera w Gorce i na Podhale, bardzo polecamy odwiedzenie tego miejsca. W ten sposób można też wesprzeć otwierające się instytucje kultury.

 

Więcej informacji o historii dworu oraz zasadach zwiedzania można znaleźć tutaj.

 

Autorem zdjęcia jest Wojciech Bonowicz.