Dorota Segda przeczyta fragmenty „Innego”, Hans Joas wygłosi wykład o „Potędze sacrum”, w „Jaskini filozofów” pojawią się Anna Dymna, Steffen Huber i Piotr Sztompka – oto co czeka nas w piątek 21 kwietnia, czyli w drugim dniu 17. Dni Tischnerowskich w Krakowie. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, a wejściówki nie są wymagane. Zapraszamy!

Pierwsze spotkanie zaplanowano na godz. 14, tak aby wszyscy dojeżdżający na imprezę spoza Krakowa mogli zdążyć. O tej godzinie na Scenie im. Stanisława Wyspiańskiego w budynku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (ul. Straszewskiego 22) pojawi się Dorota Segda, żeby przeczytać fragmenty eseju ks. Józefa Tischnera „Inny”. Towarzyszyć jej będą Wojciech Bonowicz i Dobrosław Kot – cała trójka będzie się starała skomentować czytany tekst i wciągnąć do rozmowy o nim publiczność. Jakim językiem posługuje się Tischner? Kim jest „inny” w jego tekstach? Czy jego filozoficzne opisy dają się przyłożyć do konkretnych doświadczeń? Podczas spotkania padną zapewne te i podobne pytania.

O godz. 17 w Auli Auditorium Maximum UJ (ul. Krupnicza 33) wystąpi Hans Joas – wybitny niemiecki socjolog i filozof, gość główny tegorocznych Dni Tischnerowskich. W ramach cyklu Colloquia Tischneriana wygłosi on wykład zatytułowany „Potęga sacrum”, poświęcony badaniom nad religijnością nowoczesnych, modernizujących się społeczeństw. Wykład zostanie wygłoszony w języku angielskim, będzie też tłumaczony symultanicznie. Przed wykładem można będzie zaopatrzyć się w słuchawki.

Bezpośrednio po wykładzie – o godz. 18 – w tym samym miejscu rozpocznie się „Jaskinia filozofów”. O temacie przewodnim tegorocznych Dni – „Inny. Obcy. Bliźni. Granice otwartości” – dyskutować będą z Hansem Joasem aktorka i działaczka społeczna Anna Dymna, filozof Steffen Huber oraz socjolog Piotr Sztompka, a dyskusję poprowadzi Tadeusz Gadacz. Wypowiedzi Hansa Joasa również będą tłumaczone symultanicznie.

Zapraszamy!

Na zdjęciu: Dorota Segda i Łukasz Tischner podczas konferencji prasowej poświęconej 17. Dniom Tischnerowskim w PWST. Źródło: strona internetowa PWST.