Wykład ks. prof. Michała Hellera, dyskusja o tym, czy nasz świat jest najlepszym z możliwych, a także wieczór „Poeci Tischnera” z Iwoną Konieczkowską i Beatą Paluch – oto najważniejsze punkty programu Dni Tischnerowskich, które odbędą się w dn. 11 i 12 kwietnia w Opolu.

 

O tym, że w Opolu warto zorganizować własne Dni Tischnerowskie, rozmawiało się od lat. Publiczność odwiedzająca opolską Miejską Bibliotekę Publiczną bardzo chętnie przychodzi na spotkania poświęcone ks. Józefowi Tischnerowi oraz środowisku, z którym był związany. Mimo że od śmierci tego wybitnego myśliciela i duszpasterza minie niebawem 20 lat, wciąż budzi on zainteresowanie jako nietuzinkowy kapłan, oryginalny filozof i intrygujący publicysta.

W końcu MBP zdecydowała: impreza się odbędzie. Aby jednak pierwsza edycja Dni stała się dla Opola prawdziwym wydarzeniem, jako gościa głównego zaproszono z wykładem wybitnego filozofa i kosmologa ks. Michała Hellera (wygłosi wykład „Jak usprawiedliwić historię Wszechświata?”). Nie było to takie proste, ale się udało. Wykład na pewno zgromadzi tłumy, bo prelegent już rzadko przyjmuje tego rodzaju propozycje.

Tuż po wykładzie zaplanowano dyskusję, w której obok ks. Hellera zasiądą dwaj inni filozofowie – ks. Tadeusz Pabjan i Jan Krasicki. Temat dyskusji – „Czy nasz świat jest najlepszym z możliwych?” – nawiązuje do tytułu ostatniej książki ks. Pabjana, która poświęcona jest ludzkiej refleksji nad obecnością zła w świecie. „Dlaczego Bóg powołał do istnienia przyrodę, w której żywe organizmy muszą odczuwać ból, zapadać na rozmaite choroby i umierać? Dlaczego procesom ewolucyjnym musi nieustannie towarzyszyć bezwzględna i bardzo często okrutna walka organizmów o przetrwanie?”. Ks. Pabjan przywołuje te pytania, odwołując się jednocześnie do całej tradycji filozoficznej, która próbowała „bronić” Boga przed oskarżeniami o okrucieństwo. Czy próby te były przekonujące? Jak ten problem wygląda z perspektywy naszej współczesności, która stała się o wiele wrażliwsza na różne przejawy cierpienia? O tym będą dyskutować zaproszeni goście.

W drugim dniu Dni Tischnerowskich w Opolu Wojciech Bonowicz spotka się z uczniami dwóch wybranych liceów, aby czytać z nimi eseje patrona imprezy „Jak przerwać spiralę nienawiści?” oraz  „Przestrzeń jako projekt wolności” (ten ostatni tekst ukazał się właśnie w książce złożonej z mało znanych szkiców ks. Józefa Tischnera, zatytułowanej „Kot pilnujący myszy”). Zwieńczeniem Dni będzie koncert „Poeci Tischnera”, podczas którego usłyszymy ulubione wiersze patrona imprezy: od Tetmajera, Rilkego i Leśmiana, przez Gałczyńskiego i Poświatowską, aż po góralskie poetki – Hankę Nowobielską i Wandę Czubernatową. Lekturę poezji, w wykonaniu dwóch znakomitych krakowskich aktorek – Iwony Konieczkowskiej i Beaty Paluch, przeplatać będą piosenki autorstwa m.in. Mariana Hemara, których ks. Tischner chętnie słuchał w wolnych chwilach. Za pianinem usiądzie Tadeusz Leśniak, a Wojciech Bonowicz będzie snuł biograficzną opowieść o ks. Tischnerze.

Dni Tischnerowskie w Opolu będą więc okazją, żeby nieco lepiej poznać tę barwną postać i tę frapującą myśl. A jeśli się spodobają, to kto wie – może zawitają do Opola w kolejnym roku.

 

Oto szczegółowy program:

 

11 kwietnia 2019 (czwartek)

 

godz. 17:30

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

„Jak usprawiedliwić historię Wszechświata?”

Wykład ks. prof. Michała Hellera

 

godz. 18:30

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

„Czy nasz świat jest najlepszym z możliwych?”

Dyskusja z udziałem: ks. prof. Michała Hellera, ks. dr hab. Tadeusza Pabjana i prof. Jana Krasickiego

Moderator: Wojciech Bonowicz

 

12 kwietnia 2019 r. (piątek)

 

godz. 9:00

PLO nr II, ul. Pułaskiego 3

Lekcja czytania z „Tygodnikiem Powszechnym”

Ks. Józef Tischner – „Jak przerwać spiralę nienawiści?”

Prowadzenie: Wojciech Bonowicz

 

godz. 11:00

PLO nr III, ul. Dubois 28

Lekcje czytania z „Tygodnikiem Powszechnym”

Ks. Józef Tischner – „Przestrzeń jako projekt wolności”

Prowadzenie: Wojciech Bonowicz

 

godz. 18:00

Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

Koncert „Poeci Tischnera”

Wykonawcy: Iwona Konieczkowska, Beata Paluch

Akompaniament: Tadeusz Leśniak

Prowadzenie: Wojciech Bonowicz

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.