Politolog i publicysta Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, został tegorocznym laureatem Nagrody im. Jerzego Turowicza. Wyróżnienie odbierze w sobotę 25 stycznia w Krakowie. Dzień później o „Obywatelu Turowiczu” opowie Janusz Poniewierski.

 

Nagroda im. Jerzego Turowicza wręczona zostanie po raz szósty. Do tej otrzymali ją: Joanna Olczak-Ronikier (2013), Marcin Zaremba (2014), Andrzej Brzeziecki (2015), Paweł Machcewicz i Monika Sznajderman (2017) oraz Ewa Lipska (2018). Tegorocznym laureatem został Basil Kerski, politolog przez wiele lat zaangażowany w budowanie dialogu polsko-niemieckiego, autor komentarzy i esejów publikowanych w prasie niemieckiej i polskiej, wykładowca Wolnego Uniwersytetu w Berlinie oraz Uniwersytetu Humboldta, a od 2011 r. – dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku (w 2017 r. został ponownie wybrany na to stanowisko na pięcioletnią kadencję). Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w sobotę 25 stycznia o godz. 17 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Więcej informacji na temat tego wydarzenia można znaleźć tutaj.

Natomiast w niedzielę 26 stycznia członkowie Klubów „Tygodnika Powszechnego” spotkają się o godz. 12 w kościele oo. Dominikanów w Krakowie na Mszę świętej w intencji Jerzego Turowicza, a o godz. 14.30 zapraszają na rozmowę z Januszem Poniewierskim, wieloletnim redaktorem „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”, zatytułowaną „Obywatel Turowicz”. Spotkanie, które poprowadzi Konrad Stanowicz, odbędzie się w stałym miejscu spotkań krakowskich klubowiczów – w Herbewie (wejście od ul. Lubelskiej 29). Po zaplanowano wspólne kolędowanie. Zapraszamy!

Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.