„Europa wspólnotowa i narodowa” oraz „Czy ludzie wolą dyktatury, czy tylko muszą je znosić?” – m.in. takie debaty zaproponuje swoim uczestnikom tegoroczny Literacki Sopot. Impreza odbędzie się w dniach 17-20 sierpnia.
Festiwal Literacki Sopot doczekał się szóstej edycji. W ciągu 5 lat gościł ponad 200 pisarek i pisarzy oraz ludzi w różny sposób związanych z literaturą, a w składających się nań imprezach – spotkaniach autorskich, dyskusjach, warsztatach, projekcjach filmów i innych wydarzeniach – wzięło udział ponad 75 000 uczestników.
Tematem wiodącym tegorocznej edycji będzie literatura hiszpańskojęzyczna. „Dzisiejsza literatura hiszpańskojęzyczna to prawdziwy ocean. Dlatego że nie mówimy o samej Hiszpanii, ale także o literaturach pozostałej dwudziestki krajów, w których mówi się, pisze i czyta po hiszpańsku”, tłumaczy Tomasz Pindel, kurator Literackiego Sopotu 2017. Na spotkaniach pojawią się m.in. Javier Cercas i Almudena Grandes z Hiszpanii, Claudia Piñeiro z Argentyny czy młoda meksykańska prozaiczka Aura Xilonen. Będą też okazję do spotkania z polskimi pisarkami i pisarzami, m.in. Dorotą Masłowską, Ludwiką Włodek, Stefanem Chwinem czy Wojciechem Orlińskim.
W programie tradycyjnie znalazło się także miejsce na debaty. Pierwsza z nich – w piątek 18 sierpnia, o godz. 13, w Państwowej Galerii Sztuki – dotyczyć ma wizji Europy wspólnotowej i narodowej w ujęciu dwóch filozofów: Miguela de Unamuno i Joségo Ortegi y Gasseta. W dyskusji udział wezmą: Javier Zamora Bonilla – doktor nauk politycznych i dyrektor naukowy Fundacji Joségo Ortegi y Gasseta – Gregorio Marañona w Madrycie, María Isabel Ferreiro Lavedán – doktor socjologii, związana z tą samą instytucją madrycką, oraz Manuel Menéndez Alzamora, doktor nauk prawnych i politycznych z Uniwersytetu w Alicante. Debatę poprowadzi Dorota Leszczyna.
Natomiast w niedzielę 20 sierpnia o tej samej porze i w tym samym miejscu będzie można posłuchać rozmowy o tym, czy społeczeństwa lubią dyktatury, czy jedynie usiłują je znosić. W debacie prowadzonej przez Macieja Stasińskiego udział wezmą: Yoani Sánchez – słynna kubańska dziennikarka, która od wielu lat zmaga się z dyktaturą komunistyczną, Mikal Hem – Norweg, autor książki „Jak zostać dyktatorem” i Radosław Markowski – profesor nauk społecznych z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Wstęp na oba wydarzenia jest wolny, a rozmowa będzie oczywiście tłumaczona.
Pełny program tegorocznego Literackiego Spotu można znaleźć tutaj.