Ksiądz: „Kto kocha Pana Jezusa, potrafi przebaczać”. Marta: „Ja potrafam pięć razy przebaczać”. Ksiądz: „To bardzo dużo! Pięć razy, Marta, to jest ogromnie dużo. A ty, Miłosz, ile razy ty byś potrafił przebaczyć, co?” Miłosz: „Cztery”. Ksiądz: „Cztery razy! A Tomek?” Tomek: „A ja dwadzieścia”. Ksiądz: „Będziemy się uczyć tutaj w kościele przebaczać zawsze”.

 

Mimo że czas jest trudny i nie sprzyja zakupom, to książka „Kazania niecodzienne. Rozmowy z dziećmi” znalazła się na liście bestsellerów Znaku. I dobrze, że jest czytana, bo właśnie w tym czasie, który mamy, takie lektury się przydadzą na pewno.

W książce można znaleźć zapisy kazań ks. Józefa Tischnera z kościoła Świętego Marka w Krakowie. Kazania te mają formę dialogowaną. Partnerami dialogu są dzieci – przede wszystkim przedszkolaki, ale też uczennice i uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej. Ksiądz po przeczytaniu fragmentu Ewangelii schodził pomiędzy dzieci z mikrofonem i rozmawiał z nimi o tym, co usłyszały. Ta rozmowa była wyzwaniem, bo treści, nieraz trochę za trudne dzieci, trzeba było przełożyć na coś im bliższego. Ksiądz szukał różnych sposobów: czasem posługiwał się bajką, czasem brał do pomocy misia Bartka i jemu zadawał pierwsze pytania. Często pytał dzieci o ich własne przeżycia. W ten sposób powoli dzieci wchodziły w krąg tematów właściwych dla kazania.

Rozmowy te są niekiedy bardzo zabawne i warto czytać je wspólnie z dziećmi. Zwłaszcza ci rodzice, którzy szukają dla swoich pociech jakiejś mądrej lektury wprowadzającej w świat wiary, będą z „Kazań niecodziennych” zadowoleni. W dodatku w książce znalazło się też sześć opowiadań napisanych przez ks. Tischnera z myślą o jego bratankach. Opowiadania tworzą cykl zatytułowany „Wakacyjne odkrycia”. Ich bohaterowie wędrują po górskich okolicach i przytrafiają im się rozmaite przygody, a każda przygoda jest pretekstem do nowych refleksji. Narrator tych opowiadań, który towarzyszy dzieciom w wędrówkach, stara się im pokazać, że świat można odczytywać i poznawać na wiele różnych sposobów. Niektórych sposobów „czytania świata” uczymy się w szkole, innych – w kościele. Każdy sposób odsłania nam inny aspekt tego świata.

 

Zachęcamy do tego, żeby sięgnąć po tę mądrą, a przy okazji starannie wydaną i pięknie zilustrowaną książkę. Można ją zamówić tutaj.