Taki tytuł nosi książka będąca zapisem rozmów teologa Piotra Sikory z abp. Grzegorzem Rysiem. O tym, jakie tematy poruszyli w niej obaj rozmówcy i do jakich doszli wniosków, pytać ich będzie w czwartek 17 lutego Marek Zając. Spotkanie organizowane on-line rozpocznie się o godz. 20.

Jest to kolejny odcinek prowadzonego przez Marka Zająca cyklu „Autorskich antywirusowych spotkań w sieci”. Tym razem udział w rozmowie wezmą abp Grzegorz Ryś, ordynariusz łódzki, historyk Kościoła, członek jury Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera, oraz Piotr Sikora, teolog, redaktor „Tygodnika Powszechnego” i laureat tej nagrody.

Kilka miesięcy temu ukazała się ich wspólna książka zatytułowana: „Czy Kościół ma sens?”. Jak pisze wydawca – Wydawnictwo M – abp Ryś stara się w niej odpowiedzieć „na pytania i zarzuty najczęściej stawiane dzisiejszemu Kościołowi w Polsce. Analizuje obecną sytuację, odwołując się przy tym do Pisma Świętego i chrześcijańskiej tradycji oraz korzystając z licznych wypowiedzi papieży i dokumentów soborowych. Opowiada, jak na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat zmieniła się mentalność i procedury kościelne oraz jaką rolę odgrywa watykańska Kongregacja ds. Biskupów. Przedstawia też zasady postępowania i prewencji w przypadku przestępstw seksualnych. W każdym z poruszonych zagadnień cytuje liczne przykłady z życia Kościoła i własnej posługi duszpasterskiej”.

 

Rozmowę będzie można obejrzeć na youtube’owym kanale Fundacji Carpe Diem.

 

A więcej książek abp. Grzegorza Rysia można znaleźć i zamówić tutaj.