W piątek 25 września przy placu Axentowicza w Krakowie odbyła się uroczystość poświęcenia i odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci Hanny Malewskiej, pisarki, współtwórczyni środowiska „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”, wieloletniej redaktor naczelnej miesięcznika „Znak”. Tablica poświęcona przez kardynała Franciszka Macharskiego zawisła na frontonie kamienicy nr 4, w której Malewska mieszkała w latach 1959-1983.
Uroczystość poprzedziła msza święta odprawiona przez kard. Macharskiego w kościele św. Szczepana. W homilii ksiądz kardynał przytoczył list, skierowany doń przez Jana Pawła II na wieść o śmierci pisarki. Papież pisał wówczas o Malewskiej jako „człowieku miłującym prawdę, bezkompromisowym w sprawach istotnych, który słowem i czynem dawał świadectwo swej wiary zarówno w działalności publicznej, jak i w przepojonych miłością chrześcijańską stosunkach z ludźmi”. „Spełniane przez nią z wielką dyskrecją czyny miłosierdzia – mówił ksiądz kardynał, cytując Ojca Świętego – w pełni znane są samemu Bogu”.
W trakcie uroczystości, w której wzięło udział wielu przedstawicieli krakowskiego środowiska oraz miłośnicy twórczości Hanny Malewskiej, pisarkę wspominała m.in. Halina Bortnowska. Zaapelowała ona, by książki Malewskiej były nadal wydawane i obecne w debacie publicznej, a także by polska inteligencja nie pozwoliła na upadek miesięcznika „Znak”, będącego jednym z najważniejszych owoców życia autorki „Przemija postać świata”. Odczytano również list od nieobecnego Tadeusza Mazowieckiego, który nazwał Malewską „człowiekiem dzielnym”. Zdaniem byłego premiera, „bardzo dziś brak takiej dzielności i takich postaci”. Wśród osób zabierających głos był także dyplomata i publicysta Krzysztof Śliwiński, który ujawnił, że pewien wpływ na ogłoszenie przez Jana Pawła II św. Tomasza More’a patronem polityków (w 2000 roku) miało opowiadanie Hanny Malewskiej „Sir Tomasz More odmawia”.
Uroczystość wmurowania tablicy została zorganizowana przez redakcję miesięcznika „Znak”.

Autor relacji: Janusz Poniewierski.