Spotkali się jeszcze w seminarium, choć w różnych rocznikach. Potem wspólnie duszpasterzowali w kościele św. Anny. W Internecie można obejrzeć kilkunastominutowe nagranie, na którym zmarły niedawno bp Tadeusz Pieronek opowiada o swojej znajomości z autorem „Filozofii dramatu”.

 

„To, co charakteryzowało jego homilie, to zwięzłość. On się zwykle mieścił w 15 minutach. Przez 15 minut można bardzo wiele powiedzieć, o ile człowiek wie, o czym mówi”, opowiada o Tischnerze bp Pieronek, wspominając okres, kiedy sam odprawiał u św. Anny. Lata 60., 70. i 80. ubiegłego wieku to był złoty okres tej krakowskiej kolegiaty. Kazania wygłaszali tam m.in. ks. Adam Boniecki, ks. Mieczysław Maliński i bp Jan Pietraszko. Niedzielna msza o godz. 13 była zarezerwowana dla ks. Tischnera.

„Materiał zamieszczony w Internecie to tzw. surówka – całość nagrania z listopada 2012 r. – na potrzeby mojego filmu pt. >>Jego oczami<<”, pisze w komentarzu reżyser Szymon J. Wróbel, który film udostępnił. „Do bp. Pieronka wróciłem kilka lat później. Najpierw powstał film >>Ojciec, czyli o Pieronku<<, a potem książka pod tym samym tytułem”.

Bp Tadeusz Pieronek zmarł 27 grudnia 2018 r. Miał 84 lata. Na naszej stronie można przeczytać laudację ks. Józefa Tischnera napisaną z okazji przyznania w 1998 r. bp. Pieronkowi Medalu Św. Jerzego. Tekst zatytułowany „Szydło świętego” można znaleźć tutaj.