„Brakuje nam dziś mądrej refleksji ks. prof. Tischnera”, mówił bp Damian Muskus w homilii wygłoszonej w kościele parafialnym w Łopusznej. Jego kazania można wysłuchać na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”.

Bp Damian Muskus przyjechał do Łopusznej, żeby udzielić młodzieży sakramentu bierzmowania. Podczas wizyty modlił się nad grobem ks. Józefa Tischnera, a w homilii nawiązał do jego postawy. „Pamiętamy jego zmagania o międzyludzką solidarność, z jaką determinacją, czyli góralskim uporem, uczył właściwego rozumienia i odpowiedzialnego korzystania z daru wolności. Dziś bardzo nam brakuje tej mądrej, tłumaczącej manowce współczesnego świata refleksji” – podkreślił bp Muskus (jego słowa cytujemy za relacją dziennikarki „Gościa Niedzielnego” Magdaleny Dobrzyniak).

Nawiązując do niedawnych publikacji sugerujących współpracę ks. Tischnera z SB, bp Muskus powiedział m.in.: „Nie dajmy sobie wyrwać z serc wdzięczności dla księdza profesora. Nie pozwólmy, by oskarżenia, które padają pod jego adresem, zniszczyły dorobek jego życia. Prawda obroni się sama, wie o tym każdy, kto znał księdza Tischnera. Trzeba jednak powiedzieć głośno, że próby zdyskredytowania jego osoby są niegodziwe i nie mają nic wspólnego ani z prawdą, ani z Ewangelią, ani z szacunkiem dla człowieka i kapłana”.

Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej nawiązał w zakończeniu kazania do słynnego zdania wypowiedzianego kiedyś przez ks. Tischnera: „Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem”. Skomentował je następująco: „Najpierw trzeba być człowiekiem i to człowiekiem dobrym, żeby później być dobrym chrześcijaninem, dobrym rodzicem, dobrym księdzem. I właśnie tego w dniu bierzmowania wam życzę: bądźcie przede wszystkim dobrymi ludźmi, bo bez tego ani rusz”.

Zdjęcia z uroczystości oraz nagranie całego kazania można znaleźć tutaj.