Oficjalna premiera – 17 czerwca, na kilkanaście dni przed 20. rocznicą śmierci ks. Józefa Tischnera. Ale książkę „Tischner. Biografia” można już zamawiać. Pojawiają się też pierwsze omówienia i zapowiedzi.
28 czerwca minie dokładnie 20 lat od śmierci ks. Józefa Tischnera. Choć trudno w to uwierzyć, to rzeczywiście minęły dwie dekady od pożegnania tego wybitnego kapłana, filozofa i pisarza. W 2001 roku na pierwszą rocznicę tego wydarzenia Wojciech Bonowicz opublikował biografię „Tischner”, która szybko stała się bestsellerem. Teraz powraca z nową wersją tej książki, znacznie rozbudowaną, ale zachowującą lekki styl pierwowzoru.
20 lat temu rodzimych biografii było na rynku książki niewiele; dziś wydawcy prześcigają się w ich zamawianiu i publikowaniu. Pojawiają się biografie bardzo obszerne, dwutomowe, ale też popularne opracowania, adresowane do szerokiego grona czytelników. „Tischner. Biografia” sytuuje się gdzieś pośrodku: jest opowieścią dobrze udokumentowaną i omawiającą różne aspekty działalności bohatera, ale jednak – opowieścią, napisaną po to, żeby była czytana i sprawiała przyjemność czytającym.
W książce – w stosunku do biografii z 2001 roku – pojawia się wiele nowych wątków. Opisane zostały m.in. kulisy słynnych rozmów ks. Tischnera i Krzysztofa Michalskiego z papieżem Janem Pawłem II, na podstawie których miała powstać książka-dialog (ostatecznie, po wielu przeredagowaniach, ukazała się w innej formie jako „Pamięć i tożsamość”). Obszerniej opisane zostały dzieciństwo i młodość Józefa Tischnera, a także jego związki z opozycją, którym bacznie przyglądała się Służba Bezpieczeństwa. Więcej można się też dowiedzieć o sytuacji Tischnera wewnątrz Kościoła – jak był odbierany przez swoich kolegów po wyborze Wojtyły na papieża, kiedy mówiło się, że zostanie jego następcą w Krakowie, oraz w latach dziewięćdziesiątych, gdy jego krytyczne wypowiedzi budziły kontrowersje wśród części duchownych.
Oficjalną premierę książki – obszernej, liczącej ponad 600 stron – zapowiedziano 17 czerwca. Niemniej można ją już zamawiać – przedsprzedaż wysyłkowa rusza 8 czerwca. Zachęcamy bardzo do skorzystania z tej formy, bo w obecnej trudnej sytuacji na rynku pozwoli ona lepiej określić nakład książki. Zamówienia można składać tutaj.