„Bez społeczeństwa obywatelskiego nie ma demokracji”

Strona główna/Aktualności/„Bez społeczeństwa obywatelskiego nie ma demokracji”

„Bez społeczeństwa obywatelskiego nie ma demokracji”

Rozpoczął się 3. Gdański Tydzień Demokracji, który potrwa do 22 września. Gośćmi imprezy będą m.in. historycy Włodzimierz Borodziej, Norman Davies, Ulrich Herbert i Andrij Portnow.

 

W tym roku hasłem imprezy – na która składają się dyskusje, wykłady, projekcje filmowe, spektakle teatralne i koncerty – są słowa Ernesta Gellnera, wybitnego brytyjskiego filozofa i antropologa społecznego: „Bez społeczeństwa obywatelskiego nie ma demokracji”.

„Celem 3. Gdańskiego Tygodnia Demokracji”, czytamy na stronie jednego z organizatorów imprezy, Europejskiego Centrum Solidarności, „jest utrwalanie w Polsce wartości demokratycznych, edukowanie młodzieży, a także pielęgnowanie dziedzictwa przemian wolnościowych zapoczątkowanych w Gdańsku, które miały miejsce w krajach dawnego bloku socjalistycznego”. W programie znalazły się m.in. konferencja historyczna „II wojna światowa: operacje na pamięci” oraz wykład prof. Normana Daviesa „Europa na zakręcie” (w niedzielę 16 września o godz. 17 w Audytorium ECS).

W trakcie 3. Gdańskiego Tygodnia Demokracji odbywają się też „liczne przedsięwzięcia edukacyjne w szkołach. Zgłaszane są przez nauczycieli gdańskich szkół i obejmują międzyszkolne konkursy i olimpiady, prelekcje, pogadanki, pokazy filmowe i warsztaty”. Organizatorami warsztatów są też Europejskie Centrum Solidarności oraz Miejski Teatr Miniatura (cykl spotkań „Trzy grosze. Młodzież się wtrąca” w dn. 20-22 września).

 

Więcej informacji o imprezie – w tym jej szczegółowy program – można znaleźć tutaj.

 

2018-09-14T17:21:29+00:00 14 września 2018|Aktualności|