Jesteś studentem? Myślenie sprawia ci przyjemność? Lubisz filozofować? Jeśli odpowiedziałeś trzy razy tak to te warsztaty są dla Ciebie!
Rozwiń myśl księdza Tischnera i weź udział w dwudniowych warsztatach
Co musisz zrobić? Wypełnij ankietę: www.tischner.pl/warsztaty
W ankiecie zgłoszeniowej znajdziesz myśl księdza Tischnera – rozwiń ją i prześlij do nas – może Twoja myśl stanie się tematem kolejnych warsztatów?
O udziale w warsztatach decyduje Twoje rozwinięcie myśli Tischnera – 4 kwietnia wyślemy imienne zaproszenie do uczestników warsztatów.

Na wasze zgłoszenia czekamy do 31 marca, liczba miejsc ograniczona.

SOBOTA / 9 KWIETNIA
Podczas sobotnich warsztatów będziemy się zastanawiać nad tym, co filozofia mówi dziś o domu? Gościnność, bezdomność, zadomowienie – jak myśleć o sprawach bliskich, a zarazem tak łatwych do strywializowania?
O tym będziemy rozmawiać wspólnie z filozofami Dobrosławem Kotem i Adamem Workowskim, sięgając do tekstów, argumentów, metafor i własnych doświadczeń.

Zaproponujemy również spotkanie z tekstem Józefa Tischnera – tę część warsztatów poprowadzą Wojciech Bonowicz i Łukasz Tischner. Będą to fragmenty jego najważniejszej filozoficznej książki – „Filozofii dramatu” – poświęcone doświadczeniu domu.
Co to jest dom? – zastanawia się Tischner. I proponuje dwie odpowiedzi – jedną pozytywną, drugą negatywną. Możemy podjąć jego propozycję, możemy też jej się przeciwstawić.

NIEDZIELA / 10 KWIETNIA
Warsztaty niedzielne mają nas przygotować do spotkania ze współczesnym filozofem i jego żywą myślą. Nie chodzi tylko o to, że filozof we własnej osobie stanie między nami. Chodzi też o to, że jest to filozof, który ż y w o myśli, który nie poprzestaje na komentarzach do cudzych tekstów i prezentowaniu cudzych spostrzeżeń, ale proponuje własne koncepcje. Tym filozofem będzie Jacek Filek.
Profesor Jacek Filek od wielu lat pracuje na uniwersytecie, stara się jednak uprawiać filozofię nieakademicko. „Filozofia stała się branżą obok innych branż, dbającą o swój branżowy interes”, twierdzi. Tymczasem zadaniem filozofa jest myśleć „niebranżowo” – nieustannie i bezinteresownie powracać do pytań podstawowych. Do tego rodzaju myślenia zapraszamy!

Zapraszamy do myślenia! Dołącz nas!