„Może się mylę, ale często – bardzo często – widzę, jak nasz lęk przed wolnością staje się większy niż lęk przed przemocą", pisał na początku lat 90. Józef Tischner. Po blisko 20 latach do księgarń trafia wznowienie jednej z jego najgłośniejszych książek: „Nieszczęsnego daru wolności”.
Nowe wydanie zostało przejrzane i poprawione, zaopatrzone w indeks, wykaz pierwodruków oraz posłowie autorstwa Wojciecha Bonowicza, który przypomina, w jakich okolicznościach powstawały szkice składające się na książkę. Pierwsze wydanie „Nieszczęsnego daru…” ukazało się w 1993 roku, drugie – trzy lata później. Książka rozeszła się wtedy w kilkudziesięciotysięcznym nakładzie, ale od tej pory nie była wznawiana.
„Z tekstów zebranych w >>Nieszczęsnym darze wolności<< przebija niepokój i zaskoczenie: jak to możliwe, że Polacy tak szybko zatęsknili za Wielkim Inkwizytorem? Dlaczego z różnych stron słychać okrzyki: >>Komuno, wróć!<<? Dlaczego w kościołach i na łamach katolickich gazet pojawiają się sugestie, że chrześcijaństwo nigdy nie było tak prześladowane jak obecnie?”, pisze w posłowiu Wojciech Bonowicz.
Podejmowane przez Tischnera tematy – wzajemnego stosunku Kościoła i państwa, poszanowania wartości chrześcijańskich, dopuszczalności aborcji – przez lata nie straciły na aktualności i nadal są obecne w mediach i publicznych dyskusjach. W tych dyskusjach nazwisko Tischnera wciąż bywa przywoływane, dobrze więc sprawdzić u źródła, co naprawdę twierdził wybitny filozof i duszpasterz .
Książkę – z atrakcyjnym rabatem – można zamówić tutaj.