Chorzowski Teatr Rozrywki na Święto Niepodległości przygotował niespodziankę: 11 listopada na Małej Scenie odbyła się prapremiera „Historii filozofii po góralsku” według ks. Józefa Tischnera. Bilety na pierwszych osiem spektakli zostały od razu wyprzedane.

Reżyserem spektaklu jest dawny uczeń ks. Tischnera z PWST w Krakowie Bogdan Ciosek. „Ksiądz towarzyszył polskim przeobrażeniom i naszym wówczas studenckim wzruszeniom”, powiedział na konferencji prasowej. Stąd taka a nie inna data premiery. Podstawą scenariusza stały się gawędy składające się na tom „Historia filozofii po góralsku” – pisane gwarą opowieści o podhalańskich „mędrolach”, którzy „wynaleźli myślenie” jeszcze zanim pojawili się starożytni Grecy. Mądry i dowcipny tekst był już kilkakrotnie przenoszony na scenę, doczekał się też adaptacji filmowej.

W chorzowskim przedstawieniu występują cztery postaci: Góral (Jacenty Jędrusik), Gaździna (Maria Meyer), Dziewka (Anna Ratajczyk) i Skrzypek (Jacek Gros). Autorem muzyki jest Paweł Moszumański, scenografii – Andrzej Witkowski, a ruch sceniczny opracował Henryk Konwiński. Akcja spektaklu rozgrywa się między trzema postaciami: góralem, który swą mądrość czerpie z obserwacji i własnych przemyśleń, jego żoną, która stara się mu przeciwstawić swoje rozumienie świata, i dziewczyną, próbującą z mądrości obojga zaczerpnąć coś dla siebie. „Żadne z nas nie jest góralem”, przyznał na konferencji prasowej aktor Jacenty Jędrusik. „Chcąc zagrać role górali posługujących się gwarą, czerpaliśmy wiedzę z tego, co usłyszeliśmy, a nie z naszego doświadczenia”.

„Afirmacja życia, inteligentny dowcip i przełożenie trudnego w rzeczywistości przekazu na prosty język, to podstawowe założenia filozofii ks. prof. Tischnera oraz twórców spektaklu”, czytamy na stronie www.eChorzow.net. „Po takim przedstawieniu chce się żyć – mówili rozbawieni widzowie wychodzący z premierowego spektaklu >>Historii filozofii po góralsku<<”, informował z kolei „Dziennik Polski”. „Gwiazdy chorzowskiego teatru dały prawdziwy koncert gry aktorskiej i wokalnych popisów”. A „Gazeta Wyborcza” napisała: „>>Historia filozofii po góralsku<< w reżyserii Bogdana Cioska to spektakl ciepły, pełen osobliwego humoru i mądrości płynącej z doświadczeń zwykłych górali. Po prostu udany”.
Zła wiadomość jest taka, że bilety na najbliższe spektakle – także te grudniowe – zostały już sprzedane. Trzeba śledzić stronę internetową Teatru Rozrywki w Chorzowie (www.teatr-rozrywki.pl/repertuarbilety) i próbować tą drogą zarezerwować sobie miejsce na któreś z następnych przedstawień.