Zapraszamy do obejrzenia zapisu debaty, w której udział wzięli Agnieszka Kołakowska, Ryszard Koziołek i Ireneusz Ziemiński, a poprowadziła ją Maria Karolczak.

 

Na pytanie o to, czy słowo może krzywdzić, odpowiedzieć jest stosunkowo łatwo. Ale już na kolejne pytanie – jak to się odbywa i jak temu przeciwdziałać – udzielić odpowiedzi znacznie trudniej. Tęsknoty jednych zwracają się ku strukturom państwa: to ono powinno powstrzymać „krzywdę słów”, wyznaczyć granice i karać tych, którzy je przekraczają. Inni skłonni są raczej minimalizować udział państwa w osądzaniu, co jest krzywdą mowy a co nie, oddając inicjatywę opinii publicznej. To trudny i jednocześnie gorący temat, nie mogło go więc zabraknąć na poświęconych wolności i słowu 18. Dniach Tischnerowskich w Krakowie.

Debata „Wolność słowa a mowa krzywdząca” odbyła się w drugim dniu imprezy – w czwartek 19 kwietnia 2018 r. – na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Auli Głównej Collegium Novum UJ dyskutowali: publicystka Agnieszka Kołakowska, literaturoznawca Ryszard Koziołek oraz filozof Ireneusz Ziemiński, laureat Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera z roku 2017. Rozmowę poprowadziła filozofka Maria Karolczak.

 

Więcej zdjęć z debaty można obejrzeć tutaj.