Z okazji otwarcia swojej nowej siedziby Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach zaprasza na cykl spotkań literackich w dniach 12 i 13 września. Gośćmi imprezy będą m.in. Wojciech Bonowicz, Ryszard Koziołek, Katarzyna Kubisiowska, Jarosław Mikołajewski i Tadeusz Sławek.

 

Nowa siedziba MBP w Żorach znajduje się w zrewitalizowanym budynku dawnego młyna, zlokalizowanym przy ulicy Rybnickiej 6-8. Jak można przeczytać na stronie biblioteki, nowy budynek będzie dla odwiedzających bardziej atrakcyjny nie tylko ze względu na połączenie rozproszonych dotąd księgozbiorów, ale też „dostęp do nowych technologii, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych, możliwość uzyskania różnorodnych informacji oraz wydłużone godziny otwarcia”.

Uroczyste rozpoczęcie działalności nowej siedziby nastąpi w sobotę 12 września w południe. Z tej okazji MBP w Żorach zorganizowała coś w rodzaju dwudniowego minifestiwalu literackiego, w czasie którego będzie można spotkać znane autorki i autorów, a także wziąć udział w rozmaitych warsztatach, quizach i zabawach. Całość zakończy w niedzielę 13 września wieczorem koncert pt. „Z nadzieją przez życie” w wykonaniu Alony Szostak, aktorki Teatru Rozrywki w Chorzowie i Teatru Polskiego w Poznaniu, która w czterech językach zaśpiewa piosenki o miłości, samotności, spełnieniu, tęsknocie i nadziei.

Naszym Użytkowniczkom i Użytkownikom polecamy szczególnie dwa spotkania. W sobotę o godz. 14.30 rozpocznie się dyskusja zatytułowana „Skromna, ale złota – jak literatura objaśnia nam świat”, w której udział wezmą Przemysław Czapliński, Ryszard Koziołek i Tadeusz Sławek, a poprowadzi ją Artur Madaliński. Natomiast w niedzielę 13 września o godz. 16 zaplanowano spotkanie „Pieśni stworzeń czy hurtownia ran? O pożytkach z czytania książek”, w którym udział wezmą Wojciech Bonowicz i Jarosław Mikołajewski, a poprowadzi je Magdalena Kicińska.

Wszystkie imprezy odbędą się z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych. Cały program uroczystego otwarcia MBP w Żorach można znaleźć tutaj.

 

Zdjęcie: czytelnia w nowej siedzibie MBP w Żorach. Źródło: strona internetowa MBP.