Od 27 sierpnia do 1 września Europejskie Centrum Solidarności i Miasto Gdańsk zapraszają na Święto Wolności. W jego ramach 31 sierpnia doroczny wykład z cyklu „Etyka solidarności” wygłosi Żanna Niemcowa, rosyjska dziennikarka i aktywistka społeczna, córka Borisa Niemcowa, zastrzelonego w centrum Moskwy przez nieznanych sprawców polityka i działacza demokratycznego.

 

Hasłem Święta Wolności są trzy słowa: „Rzeczpospolita – Europa – Solidarność”. Impreza zbiera rozmaite dotychczasowe inicjatywy ECS-u, a także innych instytucji i organizacji. W ramach Święta Wolności odbędzie się m.in. festiwal Solidarity of Arts (27-29 sierpnia), konferencja „Samorządna Rzeczpospolita” (28-29 sierpnia), wręczone zostaną Medale Wolności, przyznawane przez Fundację Grand Press (30 sierpnia), a także Medale Wdzięczności – dla tych, którzy wspierali przemiany wolnościowe w Europie Środkowo-Wschodniej (31 sierpnia). Zaplanowano liczne spacery z udziałem świadków historycznego I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, którego 40. rocznica przypada w bieżącym roku. 1 września odbędzie się cykl debat pod wspólnym tytułem „Europa z widokiem na przyszłość”, w których udział wezmą m.in. Edwin Bendyk, Věra Jourová, Andrij Portnow, Mykoła Riabczuk, Hans-Gert Pöttering, Marina Skorikowa i Laurynas Vaičiūnas.

We wtorek 31 sierpnia, w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, wygłoszony zostanie tradycyjny wykład z cyklu „Etyka solidarności”. Tym razem do jego wygłoszenia zaproszono Żannę Niemcową, rosyjską dziennikarkę i aktywistkę społeczną, córkę Borisa Niemcowa – polityka, działacza demokratycznego, obrońcy praw człowieka, zwolennika liberalnych reform gospodarczych i przeciwnika aneksji Krymu przez Rosję, zastrzelonego w centrum Moskwy przez nieznanych sprawców. Po licznych pogróżkach w mediach społecznościowych Żanna Niemcowa zdecydowała się wybrać emigrację polityczną. Jej wykład rozpocznie się o godz. 12 w audytorium ECS, wstęp jest wolny, podobnie zresztą jak na większość z blisko 50 wydarzeń organizowanych w ramach Święta Wolności.

Szczegółowe informacje o wszystkich imprezach można znaleźć tutaj.