W czym tkwi tajemnica człowieka? Czy droga do jego zrozumienia rzeczywiście prowadzi przez wiedzę? Na te i podobne pytania będą się starali we wtorek 26 marca odpowiedzieć filozofowie Jaromir Brejdak i Karol Tarnowski.

 

Ich spotkanie jest częścią Strefy Tischnera poprzedzającej 19. Dni Tischnerowskie. Organizatorem spotkania jest Instytut Myśli Józefa Tischnera, który tak anonsuje je na swoim profilu facebookowym: „Żyjemy w świecie ogromnego rozwoju technologii i nauki. Potrafimy opisywać  i precyzyjnie wyjaśniać złożone mechanizmy, zachodzące w świecie. Wydaje się, że poznanie tego, co dawniej uważano za nienaruszalne tajemnice, dziś pozostaje jedynie kwestią czasu. Czy tak jest naprawdę? Czy zdobywając szczegółową wiedzę na temat człowieka, rzeczywiście zbliżamy się do jego >rozumienia<? Czy droga do człowieka w ogóle prowadzi przez wiedzę? A może tajemnica człowieka tkwi w wolności, wartościach, pragnieniu metafizycznym? Jak zatem zrozumieć człowieka we współczesnym świecie; w czym, i czy w ogóle, należy upatrywać nadziei?”.

Nad tymi pytaniami zastanawiać się będą filozofowie Karol Tarnowski oraz Jaromir Brejdak, a do rozmowy z nimi zaproszono… ich doktorantów – Wojciecha Zalewskiego i Pawła Rozwadowskiego. Spotkanie rozpocznie się we wtorek 26 marca o godz. 19 w siedzibie Instytutu (ul. Sławkowska 14, I piętro, sala po lewej stronie). Wstęp jest wolny.

Przypominamy jednocześnie, że w tym samym miejscu w piątek 29 marca o godz. 19.30 zaplanowano Otwarte Forum Filozoficzne – OFF Tischner, odbywające się w ramach 19. Dni Tischnerowskich. Będzie okazja, żeby porozmawiać o tym, co usłyszymy w najbliższych dniach podczas spotkań i wykładów i wspólnie poszukać odpowiedzi na pytania, które się pojawią.

 

Autorem zdjęcia jest Adam Walanus