Nagroda przyznawana jest od 2008 r. przez Parlament Europejski. Jest to wyraz uznania dla osób i organizacji prowadzących działalność na rzecz promowania wartości europejskich. W tym roku w gronie laureatów znalazło się Stowarzyszenie Drogami Tischnera skupiające szkoły noszące imię ks. Józefa Tischnera oraz osoby zainteresowane jego osobą i dziełem. Prezesem stowarzyszenia jest Kazimierz Tischner.

Laureatami Europejskiej Nagrody Obywatelskiej mogą zostać obywatele, grupy oraz stowarzyszenia nominowane uprzednio przez posłów do Parlamentu Europejskiego. Stowarzyszenie Drogami Tischnera zostało nominowane przez posłankę Różę Thun. „Konferencje dla nauczycieli, spotkania wolontariuszy, rodzin i dzieci z krakowskiego Hospicjum im. ks. Józefa Tischnera, rajdy młodzieży i mnóstwo innych aktywności, przynoszą dumę Małopolsce i Polsce”, napisała Róża Thun na swojej stronie internetowej.

Kapituła Europejskiej Nagrody Obywatelskiej kilka dni temu ogłosiła listę 50 tegorocznych nagrodzonych ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Jest wśród nich troje laureatów z Polski. Oprócz Stowarzyszenia Drogami Tischnera wyróżniono także dziennikarkę radiową z Lublina Ewę Dados, inicjatorkę ogólnopolskiej akcji charytatywnej Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę, oraz Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy dla Niepełnosprawnych Stowarzyszenie „De Facto”.

Laureatom w ich krajach ojczystych zostaną uroczyście wręczone pamiątkowe medale, a 11 października w Strasburgu odbędzie się ceremonia, na której spotkają się wszyscy nagrodzeni.

Serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji o działalności Stowarzyszenia Drogami Tischnera można znaleźć tutaj.

Na zdjęciu: Warsztaty Filozoficzne Młodych zorganizowane przez Stowarzyszenie Drogami Tischnera w trakcie 17. Dni Tischnerowskich – 22 kwietnia 2017 r.
Źródło: strona internetowa stowarzyszenia.