„O tyranii. 20 lekcji z 20 wieku” – taki tytuł nosi najnowsza książka Timothy`ego Snydera, wybitnego historyka, specjalizującego się w we współczesnych dziejach Europy Środkowej i Wschodniej oraz historii dwudziestowiecznych nacjonalizmów i totalitaryzmów.

Autor jest profesorem Yale University. Posługuje się dziesięcioma językami, w tym biegle polskim, co umożliwia mu prowadzenie badań źródłowych bez posługiwania się tłumaczeniami. „W swoich książkach”, czytamy na stronie Znaku, „znakomicie łączy perfekcyjny warsztat naukowy z niezwykle błyskotliwą narracją i umiejętnością popularyzacji wiedzy historycznej, co sprawia, że pozycje te trafiają do szerokiego kręgu odbiorców”.  W Polsce popularność przyniosły mu zwłaszcza dwie książki: „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem” (2011) oraz „Czarna Ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie” (2015).

Ostatnio ukazała się kolejna – esej „O tyranii. 20 lekcji z 20 wieku”, będący reakcją na obecną sytuację polityczną, zwłaszcza na zwycięstwo wyborcze Donalda Trumpa oraz „zwycięski pochód populizmu w USA i wielu krajach Starego Kontynentu”. Odwołując się do tragicznych doświadczeń XX wieku, Snyder proponuje tym wszystkim, którym zależy na uratowaniu demokracji, swoisty podwójny dekalog. Brzmi on następująco:

 1. Nie bądź z góry posłuszny
 2. Broń instytucji
 3. Strzeż się państwa jednopartyjnego
 4. Weź odpowiedzialność za oblicze świata
 5. Pamiętaj o etyce zawodowej
 6. Miej się na baczności przed organizacjami paramilitarnymi
 7. Jeżeli musisz nosić broń, bądź rozważny
 8. Wyróżniaj się
 9. Dbaj o język
 10. Wierz w prawdę
 11. Bądź dociekliwy
 12. Nawiązuj kontakt wzrokowy i prowadź niezobowiązujące konwersacje
 13. Uprawiaj politykę w sensie fizycznym
 14. Chroń swoje życie prywatne
 15. Wspieraj słuszne sprawy
 16. Ucz się od ludzi z innych krajów
 17. Nasłuchuj niebezpiecznych słów
 18. Gdy nadejdzie niewyobrażalne, zachowaj spokój
 19. Bądź patriotą
 20. Bądź tak odważny, jak potrafisz

 

W lipcu tego roku Timothy Snyder odwiedził Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. 26 lipca w kawiarni „Piosenka o Porcelanie” odbył się jego wieczór autorski, który poprowadził Krzysztof Czyżewski. Spotkanie trwało blisko trzy godziny. Zapis tego wieczoru jest dostępny tutaj.

A książki Timothy`ego Snydera w atrakcyjnych cenach można zamówić tutaj.