Pierwszy dokument o ks. Józefie Tischnerze – przeszło godzinny film Ignacego Szczepańskiego zatytułowany „Tak się toczy moja myśl” – jest dostępny na stronie internetowej Ninateki. Nauczyciele i uczniowie mogą go obejrzeć bezpłatnie.

Ninateka to platforma internetowa, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W jej katalogu znajduje się ponad 6300 filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, dostępnych legalnie i bezpłatnie lub za niewielką opłatą. Zbiór obejmuje produkcje polskie, umożliwiając kontakt z wieloma wybitnymi dziełami naszej kultury, ale też przypominając utwory mało znane lub całkiem zapomniane.

Wśród zasobów Ninateki jest też znakomity dokument Ignacego Szczepańskiego poświęcony ks. Józefowi Tischnerowi. Film „Tak się toczy moja myśl” powstał w 1991 r. i jest nie tylko najwcześniejszą, ale i najobszerniejszą prezentacja postaci i dorobku autora „Etyki solidarności”. Szczepański uchwycił swojego bohatera w szczególnym momencie – jako kogoś, kto aktywnie włączył się w proces transformacji ustrojowej i duchowej, toczącej się w Polsce na początku lat 90.

Nauczyciele i uczniowie mogą zarejestrować się na stronie Ninateki i obejrzeć film bezpłatnie. Film można znaleźć tutaj. Zachęcamy jednocześnie do korzystania z tego obfitego zbioru, bardzo przejrzyście uporządkowanego i zawierającego wiele cennych archiwaliów.

 

Zdjęcie: archiwum Wydawnictwa Znak.