Spotkanie zaplanowane 13 maja zostało przeniesione. Ale 20 maja gośćmi Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie będą filozofowie Jacek Filek i Karol Tarnowski, którzy będą rozmawiać „O nadziei i beznadziejności”.

 

„Deus ex metaphora – debata o Bogu filozofów” – spotkanie pod takim tytułem miało się odbyć w poniedziałek 13 maja. Zostało jednak przeniesione na 17 czerwca. Organizatorzy przepraszają za zamieszanie. W spotkaniu – tak jak zapowiadano – udział wezmą filozofowie Karol Tarnowski, Krzysztof Mech i Stefan Klemczak.

Natomiast w poniedziałek 20 maja IMJT zaprasza na debatę „O nadziei i beznadziejności”, w której spotkają się Jacek Filek i Karol Tarnowski, a rozmowę poprowadzi Marek Drwięga. Jak piszą organizatorzy, w tytule „nie ma pomyłki, choć edytory podkreślają słowo >>nadziejność<<. Nadzieja nie jest tym samym, co optymizm, czy wyczekiwanie na miłe wydarzenie. Wydaje się, że nadzieja we właściwym tego słowa znaczeniu określa całe nasze życie, nasz sposób bycia. Często pozostaje jednak w ukryciu tak, że nie mamy nawet pozytywnego odpowiednika słowa >>beznadziejność<<”. A jeden z uczestników debaty, prof. Jacek Filek, pisze o nadziei tak: „Mówimy, że żywimy nadzieję. Czy nie jest jednak odwrotnie? Może to nadzieja żywi nas? Mówimy, że mamy nadzieję. A może raczej to nadzieja >>ma<< nas? Mówimy: >>moja nadzieja<<, ale czy oznacza to, że jesteśmy podmiotem tej >>swojej nadziei<<, czy może raczej jej depozytariuszem?” M.in. wokół tych pytań krążyć będzie rozmowa, która rozpocznie się w siedzibie IMJT (ul. Sławkowska 14, I piętro, sala po lewej stronie) o godz. 19.

Jednocześnie IMJT wspólnie z Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II zaprasza w czwartek 16 maja o godz. 17 na wykład Andrzeja Gielarowskiego „Karol Wojtyła i fenomenologia”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

 

Na zdjęciu: prof. Jacek Filek, dr Radosław Strzelecki i prof. Karol Tarnowski. Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.